Yatırım yapmaya başla!

YouTube’da Çocuklara Yönelik Videoları Reklam ve Yorumlara Kapatıyor

YouTube daha önce çocuklara yönelik içeriklere dair almış olduğu kararları hayata geçirmeye hazırlanıyor.
YouTube’da Çocuklara Yönelik Videoları Reklam ve Yorumlara Kapatıyor

Google’ın sahibi olduğu video ağı YouTube, dünya genelinde her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Bu kullanıcılar arasında çocukların ise büyük bir çoğunluğa sahip olduğu söylenebilir. Şirket geçtiğimiz aylarda Çocukların Çevrimiçi Mahremiyet Korunumu Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesiyle Federal Ticaret Mahkemesi tarafından 170 milyon dolar cezai yaptırım ile karşı karşıya kalmıştı. Bu ceza YouTube’un gelirleri düşünüldüğünde ufak bir miktar olsa da şirkete itibar anlamında zarar veriyor.

Video devi geçtiğimiz günlerde pek çok kez benzer durumların tekrar yaşanmaması adına yeni önlemler alacağını açıklamıştı. Son gelişmeler YouTube’un almış olduğu kararları uygulamaya koymak için harekete geçtiğini gösteriyor. Yeni düzenlemeler kapsamında çocuklara yönelik videolar için radikal kararlar alınacak. Böylelikle bu kitlenin zararlı alışkanlıklardan korunması sağlanacak.

YouTube Kararları Uygulamaya Koyuyor

YouTube Kararları Uygulamaya Koyuyor

YouTube’da yayınlanan videolardan pek çoğu çocuklara yönelik olarak paylaşılıyor. Bu içeriklerde çocuklara yönelik hedeflenmiş reklamlar gösteriliyor ve sayısız yoruma rastlamak mümkün oluyor. Geçtiğimiz dönemde skandal olarak nitelendirilen pek çok olay yaşanmış, çocukları olumsuz etkileyecek yorumlara ve olmaması gereken reklamlara rastlanmıştı. Alınan yeni kararlar ise bu olsalıkları tamamen ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Bundan böyle platformda çocuklara yönelik yayınlanan içerikler yorumlara kapatılacak. Bu videolara ne çocuklar ne de yetişkin bireyler yorum yazamayacak. Yapılacak olan değişiklikler arasında reklam kısıtlaması da dikkat çekiyor. YouTube artık çocuklar için hazırlanan videolarda reklam gösterimini tamamen kapatacağını açıkladı.

YouTube’dan Radikal Kısıtlamalar

YouTube'dan Radikal Kısıtlamalar

YouTube’da milyonlarca kişinin kullandığı pek çok araç yine çocuklar için kapatılacak. Başlıca özelliklerden bildirim uyarıları, daha sonra izleme listesi oluşturma ve listeye ekleme gibi araçlar artık hedef kitlesi çocuk olan içeriklerde kullanılamayacak. Açıklamada çocuklar için bağış toplanamayacağının altı çizilirken, bu videolar için kanal üyeliğinin de mümkün olmayacağı belirtiliyor.

Videoların içerisinde başka bir içeriğe yönlendirmek için yerleştirilen interaktif bağlantılara da yine bu videolarda yer verilemeyecek. Şirketin halihazırda çocuklar için geliştirdiği Kids adıyla bir platform mevcut. YouTube çocukların bu bölümü kullanmasını tavsiye ediyor. Kids platformuna iOS, Android ve masaüstünden tarayıcı ile ulaşılabiliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında COPPA’yı ihlal ettiği gerekçesiyle ceza alan şirket almış olduğu kararları hayata geçirmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum