Yatırım yapmaya başla!

YouTube Çocuklara Yönelik Videoları Denetleyecek Özel Ekip Kuruyor

YouTube çocuklara yönelik olarak paylaşılan videolar için yeni bir denetim mekanizması geliştiriyor.
YouTube Çocuklara Yönelik Videoları Denetleyecek Özel Ekip Kuruyor

Google’ın sahip olduğu video paylaşım platformu YouTube, her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Platformu her yaş grubundan insan geliyor ve kendi zevklerine yönelik içerikleri izleyebiliyor. Bu kitle arasında çocukların ise büyük bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu yaş grubuna yönelik olarak oluşturulan içeriklerin belirlenmesi için gerekli kriterlerin sağlanması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde şirket bu nedenle ceza uygulaması ile karşı karşıya kalmıştı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Çocukların Çevrimiçi Gizliliği Koruma Yasası (COPPA) ihlali nedeniyle YouTube’a geçtiğimiz günlerde 170 milyon dolar ceza kesmişti. Her ne kadar para cezası YouTube için büyük bir miktar olmasa da şirket itibarı için son derece olumsuz bir durum teşkil ediyor. Video paylaşım platformu bu durumu değiştirmek adına yeni çözüm yolları arıyor ve önlemler almaya hazırlanıyor. Çocuklar için kurulan Kids platformu böylelikle daha sıkı denetlenecek.

YouTube Yeni Ekip Kuruyor

YouTube Yeni Ekip Kuruyor

Geçtiğimiz günlerde YouTube’un çocuklara yönelik hazırlanan videolar için denetim mekanizmasını daha sıkı bir hale getireceği gündeme gelmişti. Gelen son haberler ise şirketin bu amaca hizmet edecek yeni bir ekip kuracağını işaret ediyor. Bloomberg’de yer alan habere göre çocuklara yönelik hazırlanan içerikler için YouTube 40 kişilik özel bir denetim ekibi kuruyor. Kurulan bu ekibe Crosswalk adı verildi. Crosswalk ekibi çocukları ilgilendiren içerikleri tek tek denetleyecek.

Bu içeriklerde uygunsuz bir şey fark edilmesi halinde YouTube tarafından doğrudan kaldırılacağı belirtiliyor. Geçmiş dönemde Miki Fare ya da Peppa Pig gibi popüler çocuk videolarının içerisinde intihar ve şiddet içerikli görüntülere rastlanmıştı. Bu gibi durumların önüne geçmek amacıyla video paylaşım devinin ekip kurduğu belirtiliyor. YouTube’un daha sıkı denetimi mümkün kılacak kuralları uygulamaya koymadan önce şirket CEO’su Susan Wojcicki’nin vazgeçme kararı aldığı da gelen bilgiler arasında.

YouTube’un bu karardan vazgeçmesine sebep olarak medya şirketi gibi görünmemek adına aldığı belirtiliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde çocuklara yönelik videoları incelemiş ve çok sayıda içeriğe yönelik yaptırım uygulamıştı. Bu yaptırımlar sonrası yüzde 80’e oranında olumlu sonuçlar alındığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum