Yatırım yapmaya başla!

YouTube Çocuklara Yönelik İçerikleri Daha Sıkı Denetleyeceğini Duyurdu

Son günlerde çocukların güvenliğini yeterince sağlayamamak ile eleştirilen YouTube, yeni kararlar aldığını duyurdu.
YouTube Çocuklara Yönelik İçerikleri Daha Sıkı Denetleyeceğini Duyurdu

Video platformu denildiğinde akla ilk gelen mecra hiç kuşkusuz YouTube oluyor. Google’ın sahibi olduğu platform her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor ve her yaştan kitleye hitap etmeye devam ediyor. Platforma yetişkinler kadar çocuklar da son derece büyük ilgi göstermeye başladı. Günümüzde çocukların görse içeriklere ulaştığı mecraların başında YouTube geliyor.

Çocuklar için oluşturulacak olan içeriklerin çok daha özenle hazırlanması ve denetleyici mekanizmaların çok daha etkin olması gerekiyor. Tabi kötü niyetli kişiler çocuk kullanıcıları hedef almak adına YouTube’da faaliyet göstermeyi ihmal etmiyor. Son dönemde platform çocuk kullanıcıları zararlı içeriklerden koruyamamak ile eleştiriliyor. Şirkete gizlilik yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde 200 milyon dolar ceza verilmişti.

Son günlerde gerek YouTube gerek Facebook’un veri ihlalleri nedeniyle soruşturmalar ve para cezaları ile karşı karşıya kaldığına tanık oluyoruz. Video paylaşım devi benzer durumların bir daha yaşanmaması adına bir dizi yeni önlem aldığını duyurdu.

YouTube’dan Çocuklara Yönelik Yeni Kararlar

YouTube’dan Çocuklara Yönelik Yeni Kararlar

Şirket blog sayfasında önümüzdeki dönemde çocuk kullanıcıların korunması adına yeni kararlar aldığını duyurdu. Alınan kararlara göre çocuklara hitap eden içeriklerden toplanan veriler çok daha sıkı denetlenecek. Denetlenecek olan verilerde kullanıcının yaşına bakılmaksızın çocuk olduğu kabul edilecek ve yaptırımlar bu çerçevede uygulanacak. Bununla beraber toplanacak olan verilere de sınırlama getiriyor. YouTube kendi servisinin ihtiyacı kadar çocuklardan veri toplayacak.

Alınan diğer kararlara göre kişiye özel reklam yorum ve bildirimler artık çocuklara yönelik videolarda yer almayacak. Bu sayede küçük yaştaki kullanıcıların olumsuz bağlantılara yönlendirilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. İçeriklerin hangi yaş grubuna yönelik olduğunu hazırlamak için YouTube’un makine öğrenme teknolojisinden yararlanılacak.

İçerik Üreticiler Uyarıldı

İçerik Üreticiler Uyarıldı

YouTube tarafından yayınlanan blog yazısında içerik üreticilere yönelik uyarılar yer alıyor. Şirket yayıncılardan yeni kuralları göz ardı etmemesini ve içeriklerini bu çizgide hazırlamasını talep ediyor. Tabi bu kurallar çocuklara yönelik içerik üreten yayıncıları ilgilendiriyor. Google yayıncılara bu adaptasyonun sağlanması adına yardımcı olacağını belirtiyor.

Yeni kuralların hayata geçmesi için 4 ay süre verilmiş durumda. Bu süreye kadar yayıncılardan gerekli düzenlemeleri yapması isteniyor. Video paylaşım devi Kids platformu ve normal YouTube bölümünde çocuklara yönelik özgün içeriklerin üretilmesi için 100 milyon dolarlık fon ayırdığını duyurdu. Şirketin ayrıca kendi bünyesindeki çalışanlarına da yeni döneme dair eğitim vereceği belirtiliyor. Son yaşanan olaylardan sonra YouTube’un çocuklara yönelik daha etkin önlemler alacağı görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum