Yatırım yapmaya başla!

YouTube Çocuklara Yönelik Videolar için Kısıtlayıcı Düzenlemeler Getiriyor

Video devi YouTube, çocuklara yönelik videolar için bir dizi kısıtlamaya gitmeye hazırlanıyor.
YouTube Çocuklara Yönelik Videolar için Kısıtlayıcı Düzenlemeler Getiriyor

Google’ın sahibi olduğu ve dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Platformda her geçen gün hem içerik hem de izleyen sayısı hızla artıyor. Tüm sosyal mecralarda olduğu gibi YouTube’da da kötüye kullanıma rastlamak mümkün. Özellikle çocuk yaş grubu başlıca hedeflerden biri oluyor. Çocuklara yönelik içerikler üzerinden bir dizi ihlal geçtiğimiz günlerde YouTube’da yaşanmıştı.

Kısa bir süre önce ABD’de Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası kapsamında ihlaller gerçekleştiği gündeme gelmişti. Açılan dava ve sonrasındaki uzlaşma görüşmeleri sonrası YouTube 170 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etmişti.

Video paylaşım platformu benzer durumların tekrar yaşanmaması adına önlemler almaya hazırlanıyor. Yeni dönem ile beraber 13 yaşın altındaki çocuk izleyicilere yönelik reklam gösterimi yapılamayacak. YouTube’un başka kısıtlayıcı adımlar atacağı da gelen haberler arasında.

YouTube Çocuklara Yönelik Önlem Alıyor

YouTube Çocuklara Yönelik Önlem Alıyor

YouTube yaptığı açıklamada ABD Federal Ticaret Komisyonu ile anlaştıklarını duyurdu ve çocuklara yönelik videoların onları hedeflediğinin önceden bildirilmesi şartı getirildiği ifade edildi. Yani yayıncılar söz konusu videoları yüklemeden önce çocukların ilgisini çekecek içeriklerin yer aldığını belirtmesi gerekiyor. Bu bildirimin yapılmaması halinde YouTube algoritmasının ilgili videoları otomatik olarak tespit edeceği ve gerekli yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

Gelen bilgiler ayrıca önümüzdeki dönemde YouTube’un çocuklara yönelik videoları yoruma kapatması, beğeni ve abone sayılarını da gizleyeceği yönünde. Bu videolarda çocuklara yönelik reklam yayınlanmasının da YouTube önüne geçecek. İlgili reklamların yerine YouTube algoritması çocukların karşısına herhangi bir reklam gösterecek. Yeni kuralların ilgili yayıncıları endişelendirdiği belirtiliyor. Bazı kanallar var ki hedef kitlesi belirsiz ve yeni kurallar karşısında nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.

Çocuklara yönelik bir kanalı bulunan YouTube yayıncısı Dan Eardley yeni kurallar ile ilgili açıklamasında “İçerik sahipleri ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından doğrudan sorumlu tutulacak. YouTube’un kurallarındaki ‘çocuklara yönelik’ ve ‘çocukların ilgisini çekebilecek’ kavramlarının çok açık olmaması korkutucu. Kanalımızın bu kuralı ihlâl edip etmediğini anlamak zor.” ifadelerine yer verdi.

YouTube Büyük Gelir Sağlıyor

YouTube Büyük Gelir Sağlıyor

Video paylaşım platformunun gelir oranında çocuklara yönelik videoların büyük payı olduğu biliniyor. Yapılan bir araştırma her yıl şirketin sadece çocuklara yönelik içerikler üzerinden 750 milyon dolara yakın gelir elde ettiğini gösteriyor. Yeni kısıtlamaların bu gelirler üzerinden nasıl etki sahibi olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

YouTube yayıncısı Dan Eardley ise “Sonuçta size hukuki tavsiye veremeyiz. İçeriğinizin çocuklar için olup olmadığını doğrulayamıyoruz. Bu konuda karar size kalmış.” değerlendirmesinde bulundu. Aslında şirket daha önce bu konuyla ilgili kısıtlamalar yapacağını duyurmuştu. Yeni dönem sonrası YouTube’un gizlilik konusunda bir şikayet almak istemediği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum