Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube, Çin Merkezli Çok Sayıda Yayıncının Kanalını Kapattı

YouTube tarafından yapılan açıklamada binlerce Çin merkezli kanalın kapatıldığı belirtildi.
YouTube, Çin Merkezli Çok Sayıda Yayıncının Kanalını Kapattı

Google’ın sahibi olduğu YouTube dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde çok sayıda yayıncıyı bulunduran video devi, kullanıcı deneyimini artırmak adına yeni özellikler ve kurallar üzerinde çalışıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde videolarda yapılan reklam gösterimine yönelik düzenlemeler yapacağını duyurmuştu. Kullanıcılara temiz bir deneyim sunulması için YouTube’un topluluk kuralları bulunuyor.

Bu kurallara uymayan kanallar YouTube tarafından yasaklanabiliyor. Video paylaşım devi belirli aralıklar ile yasakladığı kanallar hakkında bilgilendirme yapıyor. Son olarak topluluk kurallarını ihlal ettiği tespit edilen Çin merkezli çok sayıda yayıncının kanalının yasaklandığı açıklandı. Bu kanallar arasında çok popüler yayıncıların olduğu belirtiliyor. Topluluk kurallarının Çin merkezli yayıncılar için zorluk oluşturduğu ifade ediliyor.

YouTube’dan Çinli Kanallara Yaptırım

YouTube’dan Çinli Kanallara Yaptırım

YouTube’dan yapılan açıklamada yılın ikinci çeyreğinde Nisan ve Mayıs ayları içerisinde 2.596 Çin merkezli kanalın kapatıldığı belirtildi. Şirket yılın ilk üç aylık zaman diliminde de 277 hesabı bu şekilde kapatma kararı almıştı. Kanalların kapatılmasına sebep olarak COVID-19 olaylarına yönelik siyasi içeriklerin yayınlanması gösteriliyor.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda Çin merkezli hesaplar YouTube’un yanı sıra Facebook, Twitter, ve diğer mecralarda ABD’ye karşı propaganda yaptığı belirtiliyor. Bu videolar arasında ABD’yi ayağa kaldıran ırkçılık olaylarına karşı manipülasyon içeren yayınlar da yer alıyor. Google, Çin’in yanı sıra Rusya ve İran’da da benzer hesapların kapatıldığını açıkladı. Bu kanalların ağırlıklı olarak Çin hükümeti tarafından hazırlanmış siyasi propaganda araçlarını kullandığı ifade ediliyor.

Söz konusu kanallarda Çince ve İngilizce uzun metinlerin kullanıldığı belirtiliyor. YouTube’un sahip olduğu topluluk kuralları gereği önümüzdeki günlerde de benzer faaliyetlerde bulunan kanalları kapatacağı ifade ediliyor. Şirket yapılanla ilgili ‘eş güdümlü nüfus operasyonları’ açıklamasını yaptı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum