Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube Canlı Yayınlar için Yeni Bir Gelir Modeli Geliştirdi

Popüler video platformu YouTube, yayıncılar için yeni bir gelir elde etme yöntemi geliştirdi.
YouTube Canlı Yayınlar için Yeni Bir Gelir Modeli Geliştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak Google’ın sahibi olduğu YouTube’u gösterebiliriz. Platform her geçen gün kullanıcı sayısını ve yayıncısını hızla artırıyor. Bununla beraber hem şirketin gelirleri hem de yayıncıların kazançlarında gözle görülür bir artış söz konusu.

Video servisinde video paylaşımının yanı sıra canlı yayın yapma olanağı da mevcut ve pek çok içerik üretici aboneleri ile bu yolla etkileşim kurabiliyor. Google yayıncıların daha özgün ve kaliteli içerikler üretmelerini teşvik etmek adına yeni gelir modelleri geliştiriyor.

Bilindiği üzere günümüzde Facebook, Instagram, Twitch ve Mixer gibi platformlar üzerinden kullanıcılar canlı yayın yapabiliyor. Bu da platformlar arasında rekabetin doğmasına neden oluyor. YouTube ise bu rekabette bir adım öne geçmek adına yayıncıları kendisine çekmenin planlarını yapıyor. Bu çerçevede canlı yayın yapan kullanıcılar için yeni bir gelir modeli geliştirdi.

Canlı Yayınlar için Yeni Kazanç Modeli

Canlı Yayınlar için Yeni Kazanç Modeli

Video paylaşım devi bir süredir Super Stickers adında bir özelliği test ediyordu. Bu özellik ile yayıncılar çıkartmaları satışa çıkarabilecek. Google özelliği aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60 ülkede kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Yayıncıların hizmetine 8 çıkartma paketi sunulacak. Bu paketlerden 5’i animasyonlu olacak. Sunulacak olan çıkartmaların altında kısa açıklamalara da yer verilecek. Bu sayede yayıncılar hangi çıkartmayı paylaşmaları konusunda bilgi sahibi olacak

Bu çıkartmalar ile beraber yayıncılar yeni bir gelir modeli elde edecek. Halihazırda YouTube’da yayıncılar için ücretli abonelik ve bağış sistemleri mevcut. Çıkartmalar üzerinden kazanç elde edilmesi için yayıncıların bazi kriterleri karşılaması gerekiyor. Bunların başında 18 yaş sınırı geliyor. Kanalın en az 1000 abonesi olması ve para kazanma ayarının da aktif durumda olması gerekiyor. Gerekli koşulları sağlayan yayıncılar çıkartmalar aracılığı ile abonelerinden gelir sağlayabilecek.

Halihazırda Twitch ve Mixer gibi canlı yayın platformları büyük yayıncıları elinde bulunduruyor ve yüksek gelir sağlıyor. Bu rekabetin baş aktörlerinden biri olan YouTube ise yayıncıları kendisine çekmek adına cazip seçenekler sunma peşinde. Yeni kazanç modelinin rakip platformlarda bulunan yayıncıların ilgisini ne derece çekeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu