Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube Canlı Yayın Deneyimini Artıracak HDR Özelliğini Sundu

YouTube’da canlı yayın yapanlar için artık HDR desteği kullanılabilir durumda.
YouTube Canlı Yayın Deneyimini Artıracak HDR Özelliğini Sundu

Günümüzde dünyanın en büyük internet platformlarının başında video devi YouTube geliyor. Google’ın sahibi olduğu mecra sayısız videoya, yayıncıya ve ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Böylesine büyük bir mecranın hizmet kalitesinin iyileştirilmesi için sürekli yenilenmesi gerekiyor. YouTube geliştirici ekibi yeniliklerini aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıları yorumlarında dikkatli olmaya teşvik edecek bir özelliğin geleceği duyurulmuştu.

Sosyal medya uygulamalarında son dönemde canlı yayınlar büyük ilgi görmeye başladı. Canlı yayınların en çok yapıldığı platformların başında ise YouTube geliyor. Video devi bu deneyimi iyileştirmek için yeniliklerini sürdürüyor. Yayıncıların uzun zamandır beklediği yeni bir özellik daha kullanıma sunuldu. Canlı yayınlar için yüksek dinamik aralığı olarak bilinen HDR özelliği yayınlandı.

YouTube Canlı Yayınlarda HDR Desteğine Kavuştu

YouTube Canlı Yayınlarda HDR Desteğine Kavuştu

YouTube’da 2016 yılından beri yayıncılar önceden kaydettikleri HDR videolarını yayınlayabiliyor. Ancak canlı yayın esnasında bu özellik kullanılamıyordu. Yapılan güncelleme ile artık yayıncılar gerçek zamanlı olarak içeriklerine bu desteğe yer verebilecek. Şirket açıklamasında canlı yayınlarında HDR desteğini sunan ilk platform olduğunun altını çiziyor. İlk etapta HDR10 ve HLG standartları desteklenecek.

Gelecekte bu desteğin daha geniş kapsama yayılması planlanıyor. HDR desteği sayesinde videolar çok daha geniş bir renk aralığına sahip oluyor. Siyah renkler daha koyu ve beyaz renkler daha açık şekilde gösteriliyor. Bu da izleyicilerin videolarda daha fazla detay seçmesini sağlıyor. Bazı uzmanlar HDR’dan HDR’e geçişin 1080p’den 4K’ya geçişe nazaran daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

Video paylaşım devi 4K desteğini 2016 yılında canlı yayınlar için kullanıma sunmuştu. Tabi izleyicilerin bu özellikten yararlanması için cihazlarının HDR desteğine sahip olmaları gerekiyor. Android, iOS, monitör ve televizyon gibi cihazlarda HDR özelliği olması halinde kullanıcılar bu özellikten yararlanabilecek. YouTube, canlı yayın yapmak isteyen tüm kullanıcıların bu özellikten faydalanabileceğini belirtiyor.

Video devinden özelliğe dair yapılan duyuruda, “HDR videoları YouTube Canlı’da yayınlamak için uyumlu bir HDR içeriği üretmiş ve uyumlu bir kodlayıcı kullanmış olmanız gerekir.” ifadelerine yer veriliyor. Canlı yayında HDR içeriklerini sunmak için gerekenler şu şekilde sıralanıyor;

  • HDR çıkışıyla uyumlu bir oyun oynama.
  • Oyun ayarlarından HDR’yi etkinleştirme.
  • HDR’yi destekleyen bir monitör veya TV kullanma.
  • Uyumlu bir kodlayıcı kullanma.
  • Uyumlu bir kodlayıcı kullanma.
  • PQ veya HLG renk standartlarında, HDR videoları destekleyen bir kamera kullanma.

Şirket ilerleyen dönemde daha fazla kodlayıcı desteği ve mobil cihazı HDR özelliğine kavuşturmayı amaçlıyor. YouTube salgın döneminde artan yüksek trafik nedeniyle bir süreliğinde videoların varsayılan kalite ayarlarını düşürmek durumunda kalmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum