Yatırım yapmaya başla!

YouTube Çalıntı İçeriklere Karşı Copyright Match Özelliği ile Harekete Geçiyor

Video içerik platformu YouTube, sahte ve telif hakkı olmayan videoları temizleyecek yeni özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.
YouTube Çalıntı İçeriklere Karşı Copyright Match Özelliği ile Harekete Geçiyor

Dünyanın en büyük video paylaşım mecrası olan YouTube’a her gün sayısız video yükleniyor. Ucu bucağı olmayan bide video havuzu olmayan platformda, çoğu zaman aynı videonun birden çok kez yüklendiğine tanık oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde sahte haberlere karşı savaş açtığını duyuran YouTube, videoların telifi için de hassasiyetini artıracağını açıkladı.

Bilindiği üzere çoğu içeriğin birden fazla kullanıcı tarafından YouTube’da yer aldığını görüyoruz. Hatta pek çok sonradan eklenen video, orjinal içerikten daha fazla izlenme oranına ulaşıyor. Bu da o kişilerin söz konusu video üzerinden haksız kazanç elde etmesine neden oluyor. YouTube bu durumun önüne geçecek yeni özelliğini açıkladı.

Copyright Match ile Çalıntı İçeriklere Son!

Copyright Match ile Çalıntı İçeriklere Son!

YouTube’da içerik üreticilerin en dertli olduğu konuların başında hiç kuşkusuz, paylaştıkları videoların üçüncü kişiler tarafından çalınması. Çalınan kimi içerikler orjinalinin bir kısmından alıntı şeklinde olurken, kimi içerikler ise orjinal videonun tamamının kopyalanması şeklinde oluyor.

YouTube’da kanal sahiplerinin içeriklerinin çalınıp çalınmadığını anlamak için kullanıma sunacağı yeni özelliğin adı Copyright Match. İçerik üreticiler bu özellik sayesinde videolarının kullanılmasının önüne geçmiş olacaklar.

Özellik 1 Yıldır Test Ediliyor

Özellik 1 Yıldır Test Ediliyor

YouTube’da yer alacak olan yeni özellik ile yüklenen video otomatik olarak benzerleri ile karşılaştırılacak. Tüm platform üzerinde yapılacak tarama ile benzerlik saptandığı takdirde içeriğin üreticisine YouTube tarafından bildirim yapılacak. İçeriğin sahibi çalıntı videoyu eğer isterse yayından kaldırabilecek.

Kullanıma sunulması beklenen Copyright Match’in 1 yıldır testlerinin sürdüğü belirtiliyor. YouTube önümüzdeki hafta içerisinde 100 binden fazla abonesi olan kanal sahiplerine yeni özelliği sunmaya başlayacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum