Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube Bazı Rahatsız Edici Videoları Neden Yayından Kaldırmadığını Açıkladı

Dev video platformu YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, herkese açık bir platform olmak adına bazı tartışmalı ve rahatsız edici videoları bilerek kaldırmadıklarını söyledi.
YouTube Bazı Rahatsız Edici Videoları Neden Yayından Kaldırmadığını Açıkladı

Dünyanın en büyük video platformu YouTube her gün milyonlarca kullanıcıyı kendisine çekiyor ve sayısız içerik sunuyor. Bununla beraber platformda çok sayıda kişi kendi içeriklerini yayınlıyor ve bu platformun hizmetine sunuyor. İzlenme sayısı yüksek olan içerikler yayıncısına büyük gelirler sağlıyor.

YouTube ise reklam gösterimleri ile büyük bir kazanca sahip. Ancak böylesine büyük bir mecrada temiz bir platform oluşturulması adına konulmuş topluluk kuralları mevcut. Şirket kullanıcılar için rahatsız edici ve topluluk kurallarını ihlallerini ihlal eden pek çok içeriği kaldırıyor. Bununla beraber telif ihlali yapan videolar da aynı şekilde YouTube ekibi tarafından kaldırılıyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Hong Kong protestolarına yönelik Çin hükümeti yanlısı yayın yapan kanallar YouTube tarafından kapatılmıştı. Ancak şirketin CEO’sundan gelen son açıklama kaldırılmaya müsait olan bazı videolara yönelik bilinçli olarak yaptırım uygulanmadığını ortaya koydu. YouTube CEO’su Susan Wojcicki, kullanıcılar için rahatsız edici unsurlar içeren bazı videoları daha serbest bir platform oluşturmak adına bilerek kaldırmadıklarını söyledi.

YouTube Bazı Videolara İzin Veriyor

YouTube Bazı Videolara İzin Veriyor

Video paylaşım platformunda sayısız içerik mevcut ve bu içerikler yapay zeka temelli algoritması ile kontrol ediliyor. Kuralları ihlal ettiği tespit edilen içeriklerin yayınlanmasına bile izin verilmiyor ve otomatik olarak kaldırılmış oluyor. Ancak YouTube’un bazı içeriklere ise kasıtlı olarak izin verdiği ortaya çıktı. Video devinin CEO’su Susan Wojcicki, içerik üreticileri için daha serbest bir platform olmak istediklerini ve kullanıcı rahatsız etmesi muhtemel bazı videoları bilerek kaldırmadıklarını söyledi.

Bilindiği üzere platformda taciz, zorbalık ve komplo teorileri içeren pek çok uygunsuz içeriğe rastlamak mümkün oluyor. YouTube CEO’sunun yaptığı son açıklama aslında geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaya yönelik gibi görünüyor. Kısa zaman önce bir kullanıcı Vox sunucusuna yönelik cinsiyetçi yorumlar yapması ve şirketin buna herhangi bir yaptırımda bulunmadığı biliniyor. YouTube’un bu duruma izin vermesi eleştiri almasına neden olmuştu.

YouTube’un platformunda daha ılımlı bir ortam yaratmak adına belirli kurallar koyduğu biliniyor. Bu kurallar yasaklı içeriğin kaldırılması, yetkililerin bilgilendirilmesi, rahatsız edici içeriğin yayılmasını azaltmak ve güvenilir içerik üreticilerine çeşitli ödüller verilmesi olarak açıklanıyor. Wojcicki açıklamasında belirli oranda bir serbestliğe izin vererek daha sağlıklı bir ortam yaratmak istediklerini ifade ediyor.

İçerik Üreticiler Hakkında Ek Bilgi Verilecek

İçerik Üreticiler Hakkında Ek Bilgi Verilecek

Video paylaşım devi içerik üreticileri ilgilendiren yeni bir hizmetini kullanıma sundu. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Hong Kong olayları nedeniyle kaldırılan içerikler sonrası şirket yayıncılar hakkında daha fazla bilgilendirme yapmaya başlıyor. Aralarında Hong Kong’un da olduğu 10 bölgede sınırlı olarak kullanıma sunulan özellik ile yayıncıların yanında etiketler yer alacak. Bu etiketler ile içerik üreticisinin nasıl finanse edildiği ve eğer açılmış ise hakkındaki Wikipedia sayfaları gösterilecek.

Yeni özellik platform üzerinde yaptığı araştırmalar ile tanınan Hane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarıldı. YouTube’un yayın ilkelerini güncellediğini belirtirken, “Eğer bir kanal bir devlet tarafından finanse edilen veya kamu tarafından finanse edilen bir haber yayıncısına aitse, yayıncının bağlamını belirten bir bilgi paneli kanalındaki videoların izleme sayfasında görüntülenebilir.” açıklamasında bulundu.

Özellik ilk olarak ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Hindistan, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Hong Kong ülkelerinde kullanıma sunuldu. Şirket açıklamasında bu etiketlerle ilgili kendisinin herhangi bir yorumda bulunmadığını belirtiyor. Bununla beraber bu etiketler arama sonuçlarında kullanıcılar için görünür olmayacak ya da içerik üreticilerin gelirlerini etkilemesi söz konusu değil.

Şirketin son dönemde yaşanan çeşitli propagandalar için yeni önlemler almaya devam etmesi bekleniyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter da benzer kampanyalar nedeniyle pek çok hesabı kapattığını açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum