Yatırım yapmaya başla!

YouTube 2019’un Son 3 Ayında Kaldırdığı Video ve Kanal Sayısını Açıkladı

YouTube’un yayınladığı rapora göre 2019’un son 3 aylık diliminde 6 milyona yakın içerik kaldırıldı.
YouTube 2019’un Son 3 Ayında Kaldırdığı Video ve Kanal Sayısını Açıkladı

Dünyanın en büyük video platformu YouTube’a her gün milyonlarca içerik yükleniyor. Milyonlarca kişi tarafından izlenen bu içerikler, yayıncılarına ve YouTube’a büyük kazanç sağlıyor. Şirket bu gelirini daha da artırmak adına yeni stratejiler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak gösterilen reklamların daha isabetli olması adına yeni bir proje geliştirildiği ortaya çıktı. Şirket kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına bünyesinde bulunan videoların belirli kurallar çerçevesinde yayınlanmasını sağlıyor.

Bilindiği üzere YouTube tarafından belirlenmiş belirli topluluk kuralları mevcut. Bu kurallara uyum sağlamayan içeriklerin daha önce platformdan kaldırıldığı biliniyor. Video paylaşım devi kaldırılan videolara dair yeni bir açıklama daha yaptı. 2019 yılının Ekim ve Aralık ayları içerisinde 6 milyona yakın içeriğin topluluk kurallarına uymadığı nedeniyle kaldırıldığı açıklandı. İşte YouTube tarafından yayınlanan şeffaflık raporundan dikkat çeken ayrıntılar…

Milyonlarca Video Silindi

Milyonlarca Video Silindi

Video paylaşım servisi tarafından yayınlanan şeffaflık raporuna göre 2019 yılının son 3 aylık zaman diliminde 6 milyona yakın video kaldırıldı. Ekim ve Aralık aylarını kapsayan zaman diliminde kaldırılan toplam video sayısı 5.887.021 olarak açıklanırken, 2 milyona yakın kanalın da kapatıldığı belirtiliyor.

Bu videoların yüzde 64.7’sinin kimse tarafından izlenmeden anında silindiği söylendi. Kaldırılan bu videoların ağırlıklı olarak dolandırıcılık, spam gibi kullanıcıları yanlış yönlendirme konulu içerikler olduğu ifade ediliyor. Keza nefret, küfür ve müstehcen içerikli videolar da YouTube tarafından görüntüleme bile almadan kaldırıldı.

Kaldırılan videolar arasında yüzde 15.8 oranda çocuklara yönelik içerikler yer alıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda video paylaşım platformu çocuklara yönelik gizlilik ihlali suçlamaları ile karşı karşıya kalmış ve 200 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Google en çok ABD’den yüklenmiş videoları kaldırdı. Ülkede 1 milyona yakın içeriğin silindiği belirtiliyor. ABD’yi Hollanda, Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi ülkeler takip ediyor.

İtirazların Bazıları Haklı Bulundu

İtirazların Bazıları Haklı Bulundu

Yayıncılar kaldırılan videoları sonrası YouTube’a itiraz haklarını kullanabiliyor. Bu itirazlardan bir bölümünün ise haklı bulunduğu raporda dikkat çekiyor. Rapora göre itiraz edilen 109 bin videodan 23 bini haklı bulundu ve platforma geri yüklendi. Şirket kaldırmış olduğu videoların büyük bölümünü geliştirmiş olduğu yapay zeka temelli algoritmalar ile gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

YouTube adına açıklamalarda bulunan bir sözcü, “Ekibimiz politikalarımızı doğru ve tutarlı bir şekilde uygulamaya odaklanıyor ve kendimizi sorumlu tutmanın ve başarımızı ölçmenin yollarından birisi de, kullanıcıların kararlarımıza kolayca itiraz edebilmelerini ve oranları şeffaf bir şekilde öğrenebilmelerini sağlamak.” diye konuştu. Yetkililer kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak adına topluluk kurallarını uygulamaya devam edeceklerini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum