Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yöneticilerin Güvenini Boşa Çıkaran 6 Çalışan Hareketi

Eğer başarılı bir kariyer hayatı istiyorsanız, yöneticinizin güvenini boşa çıkarmamalısınız. Buna neden olabilecek etkenleri sıraladık.
Yöneticilerin Güvenini Boşa Çıkaran 6 Çalışan Hareketi
Son Güncelleme: 
Yorum

İş hayatında hem başarılı hem de mutlu olabilmek için yöneticinizle iyi anlaşmanız gerekiyor. Yöneticinizle aranızın iyi olması, size birçok konuda fayda sağlayacaktır. Ama aranızın iyi olmasına dayanarak yapacağınız birkaç yanlış, sonunuzu getirebilir. Özellikle aranız iyi diye rahat davranmanız, verdiği görevleri ciddiyetle yerine getirmemeniz, arkasından konuşmanız hiç de iyi olmayan sonuçları doğuracaktır.

İş hayatında yöneticinizle aranızı iyi tutmak istiyorsanız, güvene dayalı bir ilişkiniz olmalıdır. Yani yöneticiniz size bir görev verdiğinde gözü arkada kalmamalı ve sizin bu görevi layıkıyla yerine getireceğinizden emin olmalıdır. Elbette bu güveni yaratmak da öyle kolay değildir. Yapacağınız küçük bir yanlış, yöneticinizin güvenini suistimal edeceğinden iş yerindeki huzurunuz kaçabilir. Yani güveni kazanmak oldukça zordur; ama kaybetmek çok kolaydır. Bu nedenle yöneticinizin güvenini bir şekilde kazanmalı ve kaybetmemek için çaba göstermelisiniz.

Şimdi sizlerle, yöneticinizin güvenini boşa çıkaran 6 çalışan hareketini paylaşmak istiyorum:

1 Yöneticinin Dedikodusunu Yapmak

Yöneticinin Dedikodusunu Yapmakİlk olarak bu maddeye yer vermek istedim; çünkü en önemli konulardan birisidir. Yöneticiniz hakkında birilerine konuşmanız hiç ama hiç doğru değildir. Bu konuştuklarınız doğrudan veya üzerine ekleme yapılarak onun kulağına mutlaka gidecektir. Hatta konuştuğunuz kişinin yöneticinizle arasının oldukça iyi olabileceğini de hiçbir zaman unutmamalısınız. Belli zamanlarda yöneticiniz, onun hakkında ne düşündüğünüzü size soracaktır. Sorduğu zaman saygı çerçevesinde iletmeniz en doğrusudur. Ama bu soruyla karşılaştığınızda cevap vermeyip bir başkasına içinizi döktüğünüz zaman, yeni kuyunuzu kazmış olursunuz. Bu nedenle herhangi bir iş arkadaşınıza, yöneticinizin dedikodusunu iyi veya kötü bir şekilde sakın yapmayın.

2 Tahminler Üzerine Konuşmak

Tahminler Üzerine KonuşmakYönetici size bir konuda araştırma yapmanızı, verilere, gerekli bilgilere, bulgu ve sonuçlara ulaşmanızı istedi. Bunun üzerine siz, bu işleri angarya görerek sadece tahminler üzerine bir rapor hazırladınız ve düşüncelerinizi belirttiniz. İşte bu durum da yöneticilerin hiç sevmediği şeylerden birisidir. Siz bu şekilde hareket ederek onun düşüncesini önemsemediğinizi, gereksiz işlerle uğraştırdığını ima etmiş olursunuz. Bırakın tahminlerinizi ve giden zamanınızı, verilen görevi istendiği şekilde sunun. Nasıl olsa sizin görüşlerinizi de merak edip soracaktır. O zaman kendi düşünce ve tahminlerinizden bahsedersiniz.

3 Sözünde Durmamak

Sözünde Durmamakİş dünyasında yaşacağınız en büyük yanlışlardan ve kariyerinizi bitirecek hareketlerden birisi de verdiğiniz sözü tutmamanızdır. Yöneticinize, “ben bu işi halledeceğim” dediğiniz zaman bu sözün arkasında durmalısınız. Çünkü bu sözlerinizle yöneticiniz sizin bu işi yapacağınıza inanır ve görevin tamamlanmasını bekler. Aynı zamanda iş tanımınızda yer alan görevleri yerine getirmemek ve oluşan gündelik gelişmeler karşısında sorumluluklarınızı gerçekleştirmemek, güven kaybına neden olacaktır. Görevlerinizi yerine getirmediğiniz zaman, yöneticinizin aklında birçok soru işaretinin yanacağından da emin olabilirsiniz.

4 Hataların Sorumluluğunu Almamak

Hataların Sorumluluğunu AlmamakProfesyonel iş hayatı, bazı sorumlulukları üstlenmenizi gerektirir. Ama siz etliye sütlüye karışmadan geçinip giderim mantığındaysanız, başarılı olamazsınız. Elinizi taşın altına koymalı ve aldığınız sorumluluklardan alnınızın akıyla çıkmalısınız. Bilmeniz gerekiyor ki ne kadar deneyiminiz olursa olsun, her çalışan hata yapabilir. Önemli olan bu sorumluluğu almak ve yapılan hataları düzeltebilmektir. Yöneticiniz de zaten bunun farkındadır. Ama buradaki en büyük sorun, hataları kabul etmemek ve bahanelerin arkasına sığınmaktır. Bunlar yöneticinin hiç ilgilenmediği noktalardır ve sizin yapmanız gereken, hatalardan ders almaktır.

5 Yöneticiye Rapor Vermemek

Yöneticiye Rapor VermemekYöneticinizin güvenini hızlı bir şekilde kaybetmenize neden olan en önemli noktalardan birisidir. Eğer yöneticinizin bilgisi olması gereken konularda rapor vermeyerek kendi başınıza hareket ediyorsanız, suyunuzu ısıtıyorsunuz demektir. Rapor etmeniz gereken konuları, gerek sözlü gerekse yazılı olarak bildirmeyi ihmal etmeyin. Unutmak gibi bir bahanenin söz konusu olamayacağını da aklınızdan çıkarmayın. Yani gün gelip geçmişte yaşanan bir durumu, yöneticinizin karşısına sürpriz yapar gibi çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

6 Üste Çıkmak

Üste ÇıkmakBaşarılı sonuçlanan her işin altına imzanızı atarken, başarısız olmuş işlerde ‘ben söylemiştim’ diyerek sıyrılmak da güven kaybedeceğiniz konulardan birisidir. Sonuçta bir işe başlanırken sizin de fikriniz alınmıştır veya yorumlarınız beklenmiştir. Siz bu aşamada sessiz kalıp işi önemsemeden hareket etmişseniz, başarı sağlanamadığı zaman sakın üste çıkmayın. Hele ki başarıyla sonuçlanan bir işin tüm övgüsünü siz almayın ve diğer ekip arkadaşlarınızla paylaşmayı bilin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu