Yatırım yapmaya başla!

Aşağı Yukarı Yön Tayin Etmeye Çalışan BIST 100, Güçlenen Dolar ve THYAO İncelemesi

Hareketlerinde sergilediği tavrı ile rengine dair sinyal alınamayan endeks ve yatırımcıyı ürküten dolar tarafındaki güçlenme ile THYAO'ya dair haberler ve hisse senedine bakış.
Aşağı Yukarı Yön Tayin Etmeye Çalışan BIST 100, Güçlenen Dolar ve THYAO İncelemesi

Borsa İstanbul’dan Perşembe gününe merhaba. Endeks üzerindeki renk değişimleri ilk seansta koruduğu seyri ile %0.5 artı-eksi şeklinde dalgalanan BIST 100 endeksi an itibarıyla 102.512 puandan işlem gerçekleştiriyor. Sert bir yükselişin ardından düzeltme başlıklarındaki araştırma yazıları ve analizler zaten bekleniyordu. Öyle de oldu derken, seyrin devamında grafiklerin hareketi öngörülmeye çalışılmakta.

ABD tarafı dünkü vadeli endeksler ve veri akışındaki gelişmeler ışığında yaptığım incelemeler doğrultusunda Çarşamba gününü negatif kapattı. Endeksler üzerinde son zamanlarda sürekli takibini güttüğüm kritik noktalar başlığında ele aldığım seviyelerin üstündeki grafikler görünümü bozmasa da haftanın pozitif kapanışı ılımlı seyrin muhafaza edilmesi adına bir işaret olarak algılanacaktır.

Dolardaki Güçlenme ve BIST Endeksleri

TL Karşısında Güçlenen Dolar ve BIST Endekslerine BakışBIST endekslerinden XBANK %0.47 prim ile 134.826 puandan izlenirken, XUSIN bankalara paralel bir tabloda %0.30 prim ile 118.361 puandan fiyatlanmakta. Bankalar diyince son günlerdeki yüksek marjı ile gelen ISCTR bugün %0.56 değer kazanırken 5,34 TL/p’den işlemlerine devam ediyor. GARAN ise 8,90 TL’de. TUPRS 139,70 TL le %0.21 değer kaybı işaret ederken, PETKM yataydan negatif ayrışması ile 5,81 TL üzerinden ticarete giriyor.

Dolar tarafında TL’ye karşı bir güçlenme mevcut. Yatırımcıyı ürküten bir gelişme başlığında ele alınabilecek hareketin en sağlam kaynağı kurdaki yakın zamanda kaydedilen yüksek fiyatların FED açıklaması sonrasında geri çekilmiş olması. 5,20 TL bandında dalgalanan kur ne zaman bu seviyenin altını test etse bir tepki alışı gördü ve yine yukarı meyillenmişti.

Bu tabloda okunması gereken en önemli mesaj 5,20 bandının yatırımcı tarafında uygun maliyet gözetilmesi yani algının bu yönde çalışıyor olması olabilir. An itibarıyla %0.91 primlenme ile 5,2620 seviyesine yükselen dolar 5,25 seviyesinin üzerinde tamamladığı gün sonları ile yukarı yönlü hareketi işaret edebilir.

BIST 100 Teknik Bakışı ve THYAO Değerlendirmesi

BIST 100 ve THYAO Teknik DeğerlendirmeTürk lirasında izlenen değer kaybına paralel olarak dünkü açıklamada Kalyon İnşaat’ın İstanbul Havalimanı’ndaki payının %60’a çıkacağı yönündeki gelişmelerin ardından THYAO hisse senedinde tepki alışları katı bir değerlenme yansıtmıştı. Hisse üzerinde endeksin gerisinde kalındığı bariz bir şekilde gözlenirken, en büyük baskı Havalimanı paylarının alınıp alınmayacağı konusu idi. Endeks üzerinde ağırlığı da yüksek olan THYAO için 15,50 TL/p civarına gidebilecek bir fiyatlama BIST 100 için güzel hareketleri destekleyebilir.

BIST 100 Endeksi dünkü geri çekilmenin ardından hafif toparlanma ile %0.19 primlenerek 102.448 puandan günü kapatmıştı. Güncel veri ışığında Perşembe günündeki denge noktasını 102.680 seviyesinde takip edebileceğimiz endekste 101.500 seviyesi olası ilk deste olarak gözetlenebileceği gibi 100.500 seviyesinde de hem psikolojik hem de teknik önem arzı yüksek bir destek takip edilebilir. Yukarı yönde ise 103.500 aşılması halinde 103.600 noktası teknik anlamda bir direnç olarak öne çıkabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum