Yatırım yapmaya başla!

Yolsuzluk En Çok KOBİ’leri Vuruyor!

Yolsuzluk En Çok KOBİ’leri Vuruyor!

2006’da ABD’nin en yetenekli 24 kadın kıdemli müdürleri arasında yer alan, EY Türkiye Ortağı ve Denetim Hizmetleri Bölüm Başkanı Dilek Çilingir Köstem, yolsuzluğun en çok KOBİ’leri vurduğunu söylüyor.

Başarısını birkaç cümleyle özetleyen Köstem, şu sözleri söylüyor; “Bence başarılı olmak için yaptığınız işi sevmek, meraklı olmak yani her gün yeni şeyler öğrenmekten hoşlanmak, çalışkan olmak, karşınıza çıkan zorluklarla yılmadan mücadele edebilmek ve yüksek performanslı bir takımla çalışmak önemli,” diyor ve devam ediyor;

Dilek Çilingir Köstem“Artık kadının iş ortamına yarattığı katma değer keşfedildi ve dolayısıyla kadınlara verilen şanslar arttı. Bizler için zor olan, özellikle çocuk sahibi olduktan sonra iş ve özel hayat dengesini oturtabilmek. Bu denge hiçbir zaman mükemmel olmuyor, herkesin kendisi için çalışan modeli ve dengeyi bulması gerekiyor,” dedi.

Dilek Çilingir Köstem, dünya çapında yolsuzluktan en çok etkilenenlerin KOBİ’ler olduğunu bunun da bu tip şirketlerin kendini korumak için gerekli bilgi ve donanıma sahip olmadıklarından kaynaklandığını belirtiyor.

Bu konuya daha çok önem verilmesi gerektiğini ifade eden Köstem, “Bir kısım uzman ‘krizler yolsuzlukları tetikler’ diyor. Bu görüşe katılmakla beraber biz konuyu şirketlerin odak noktasını da etkilediğini düşünüyoruz. Şirketler ciro ve pazar paylarını artırmaya odaklanırken, kriz dönemlerinde ise daha çok maliyetleri düşürmeye odaklanırlar ve bu nedenle ekonomik krizin şirketlerde yaratmış olduğu ortam dolaylı olarak usulsüz işlemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor,” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Türkiye’de yaptırımları ağır olan kanunların uygulamaya girmesiyle yolsuzluk gibi sorunların önüne geçilebileceğini tahmin eden Köstem, yolsuzluğa sebep olan diğer etkenleri şöyle sıralıyor;

  • Yönetimin konuya yaklaşımının net ve açık olmayışı, bazı durumlarda ise usulsüz olayların şirket yönetimi tarafından göz ardı edilmesi.
  • Usulsüzlüğü önleyecek veya tespit edecek iç kontrol mekanizmalarının mevcut olmayışı.
  • Üst yöneticilerin usulsüzlük ile ilgili tavırları, düzgün işleyen bir iç kontrol ortamı, çalışanlar arasında usulsüzlükle alakalı farkındalık oluşturmak için çeşitli eğitimler verilmesi gibi önlemler.

EY, uluslararası danışmanlık, vergi ve denetim sektöründe hizmet veren en önemli kuruluşların arasında yer alıyor. Köstem, işe alımlarda özellikle kadın ve erkek sayılarında uyum olmasına özen gösterdiklerini belirtiyor. Sayıca eşitliği sağlamaya çalıştıkları şirkette şu an çalışan 1094 kişinin yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor.

Yapılan araştırmalarda suiistimalcilerin %83’ünün erkek olduğunu ifade eden Köstem, kadınların önlerinde hiçbir engel olmadan yükselebilmelerinin onlar için öncelikli olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum