Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YÖK’ten 34 Yaş Üstü Kadınlara Ek Kontenjan Müjdesi

YÖK’ten daha önce üniversiteye girememiş kadınlara, kadınlar günü hediyesi geldi. Konuda dair detaylar haberde…
YÖK’ten 34 Yaş Üstü Kadınlara Ek Kontenjan Müjdesi
Yorum

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çok anlamlı bir duyuru yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Özvar, yaptığı açıklamada 34 yaş üstü kadınların üniversiteye girebilmesi için önemli bir müjde verdi.

Farklı nedenlerle üniversiteye girememiş 34 yaş üstü kadınlar için bu yıl ilk kez devlet üniversitelerinin önlisans ve lisans programlarında kontenjan ayrıldığını duyurdu.

Bu haktan 1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlar yararlanacak. Aranan şart ise daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmamak. Eğer bir önlisans programından mezun olunduysa, sadece lisans programları için ayrılan kontenjanlarından tercih yapabilecekler.

Özvar, söz konusu uygulamanın 2023-YKS Kılavuzu’nda “özel durumu bulunan adaylar” başlığı altında yayımlandığını söyledi.

Kontenjan Sınırlı Olacak

Açılan kontenjanın sınırlı olacağını ifade eden Özvar, kontenjanların merkezi yerleştirmeyle dolmaması veya kayıtlar sonrası boş kalması durumunda ek yerleştirme yapılacağını açıkladı.

Yükseköğretim istatistiklerine göre Türkiye’deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230’unu kadınlar oluşturuyor. Kadın profesör oranı yüzde 33,64 ile yüzde 20,8 olan AB ortalamasının üzerinde.

“Kadınlarımızın yükseköğretimdeki bu başarısından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve onları her zaman desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim.” diyen Özvar, üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyenin görev yaptığını söyledi.

Rektör, dekan, bölüm başkanı, yüksekokul müdürü gibi yönetici konumundaki kadın oranının ise yüzde 32’yle yüzde 24 olan AB ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu