Paylaşım

Yoksulluk Sınırı Kaç Lira Oldu?


 

Türk-İş tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Aralık ayı verileri açıklandı. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 14 lira; açlık sınırı bin 232 lira.

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek adına Türk-İş tarafından her ay “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması yapılıyor. Türk-İş araştırmasına göre Aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.232; yoksulluk sınırı 4.014 lira olarak açıklandı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarının yani açlık sınırının bin 232 lira 35 kuruş olduğu ortaya koyuldu. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama yani yoksulluk sınırı da 4 bin 14 lira 17 kuruş olarak açıklandı.

Gıda harcamaları konusunda yapılan çalışmaya göre temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarında ise süt ve süt ürünlerine yapılan zam ön plana çıkıyor. Araştırmada, “sütte ilginç bir fiyat uygulamasıyla çoğu markada zam yapıldı ama zamdan önceki fiyat indirim olarak etikete yansıtıldı. Yoğurt ve peynir grubunda da fiyat hareketliliği söz konusu oldu. Önümüzdeki ay bu ürün grubunda ötelenmiş fiyat artışları bekleniyor. Et ve sakatat fiyatı aynı kalırken, tavuk az da olsa ucuzladı. Balık fiyatı ortalamada artış gösterdi,” ibareleri kullanıldı.

Bir kişinin yaşam maliyeti Aralık ayı itibariyle 457 lira 81 kuruş olarak hesaplandı. Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre bir işçinin kendisi için yapması gereken gıda harcaması, 2013 yılına göre 44 lira; temel ihtiyaçları için yapması gereken toplam harcama 267 lira artış gösterdi. Gıda enflasyonunda Aralık ayı itibarıyla artış oranı % 13,94; yıllık ortalama artış oranı ise % 14,08 olarak hesaplandı.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının Kasım ayına göre % 0,61 oranında artış gösterdiği biliniyor. İstanbul’da ise bu artış daha fazla. İstanbulluların klasik bir fast-food ürünü için 13 lirayı gözden çıkarması gerekiyor ve ayrıca yarım kilo tavuk göğsünün fiyatı 5,95 lira.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın