Yatırım yapmaya başla!

BETAM Hesaplamalarına Göre Yoksulların Enflasyonu Zenginlerinkinden 21.5 Puan Daha Yüksek

Son iki yılda gıda ve barınma harcamalarındaki fiyat artışı yoksul enflasyonunu, liradaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artış zengin enflasyonunu etkilerken, aradaki fark 21.5 puana çıktı.
BETAM Hesaplamalarına Göre Yoksulların Enflasyonu Zenginlerinkinden 21.5 Puan Daha Yüksek

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) tarafından yapılan hesaplamada, yoksulların enflasyonunun zenginlerinkinden 21.5 puan daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Betam Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Betam Stajyeri Furkan Kavuncu “Gıda Enflasyonu Yoksulu, Ulaştırma Enflasyonu Zengini Vurdu” başlıklı araştırma notu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Gıda ve barınma harcamalarındaki yüksek artışlar, yoksul enflasyonunu olumsuz etkiledi.

Gıda HarcamasıNisan 2017-Nisan 2019 arası dönemde gıda fiyatlarındaki çok ciddi artışa rağmen zengin ve yoksul enflasyonları arasında çok fazla fark oluşmadığını söyleyen Betam Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, bunun nedeninin her iki tarafta da farklı alanlarda enflasyonu etkileyen kalemlerin artmasına bağladı.

Yoksul tarafında gıda ve barınma harcamaları artarken, zengin tarafında ulaştırma ve lüks harcamalardaki fiyat artışları aradaki farkı kapadı. Ancak 2003 – 2017 yılları arasında yapılan hesaplamada aradaki farkın 21.5’e çıktığı tespit edildi. TÜFE enflasyonunda en düşük dilimde ortalama TÜFE endeksi 330 (yoksul enflasyonu), zengin enflasyonu ise 308,5 olarak hesaplandı.

En düşük harcama yapan hanenin satın alma değeri %230 oranında artış gösterdi.

Hane Alım GücüSöz konusu dönemde en yüksek harcamaya sahip grupta ortalama hanenin tüketim sepetinin fiyatı %208.5 oranında arttı. 2003 ve 2017 yıllarının Mayıs aylarını kapsayan 14,5 yıllık dönemde tüketici enflasyonunun yoksullar için daha yüksek, zenginler için daha düşük olduğu gözlendi. Aradaki farkın açılmasında en büyük sebep yoksulların tüketim sepetinde yüksek bir paya sahip olan gıda fiyatlarında çok güçlü artışların olması olarak açıklandı.

Son iki yılda tüketici enflasyonunun çift hanelere yükselmesinde de en büyük katkı gıda fiyatlarından geldi.

Tüketici Enflasyonu2017 – 2019 arasında gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı %43,5 oldu. Söz konusu dönemde en yoksul enflasyonu %32,44, en zengin enflasyonu ise %32,08 oranında artış gösterdi. 2017 Nisan ile 2019 Nisan arasında en zengin ile en yoksul enflasyonu arasındaki fark %0,36 puan olarak kaydedildi. Bu fark ise başlıca 12 kalemde gerçekleşen farklı enflasyon oranları ile bu kalemlerin tüketim sepetlerinde farklı ağırlıklara sahip olmasından kaynaklandı.

En zengin %20’lik kesim, yoksullara göre eğlence, eğitim ve kültür gibi harcamalara daha çok bütçe ayırıyor.

Zengin - Yoksul Enflasyonu2017 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi sonuçlarına göre; en yoksulların bütçesinden gıdaya ayrılan pay %31, konuta %39 olurken, zengin kesimde bunlara sırasıyla %13 ve %18 oranlarında bütçe ayrıldı. Ulaştırma kalemine zenginler bütçelerinin %29’luk kısmını ayırırken, en yoksulların ayırdığı pay sadece %5 oldu.

Söz konusu dönemde konut harcamalarına en yoksul ve en zenginde sırasıyla %39 ve %18 oranında bütçeden pay ayrıldı. Su ve enerji gibi faturalardaki artışın yoksul enflasyonuna yansıması 49,9 puan olurken, zenginde 24,4 puan oldu.

Yapılan çalışma sonuçlarına bakılarak; “2018 yılında gerçekleşen yüksek tüketici enflasyonu reel ücretleri düşürürken, azalan milli gelir ve artan işsizlik ortamında düşük gelirli kesimde kullanılabilir reel gelirler erozyona uğradı.” ifadesine yer veren Gürsel, son iki yılda gıda ve barınma harcamalarındaki fiyat artışlarının yoksul; petrol fiyatlarındaki artış ve TL’deki değer kaybının ise zengin enflasyonunu olumsuz etkilediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum