Yatırım yapmaya başla!

YOİKK Toplantısında Konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bugün yaptığı açıklamada Türkiye'nin ekonomik durumuna yönelik değerlendirmeler yaptı. Bazı dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
YOİKK Toplantısında Konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

Son günlerde Türk lirası değer kazanmaya devam ederken, TCMB’nin faiz indiriminden sonra piyasa bu yıla ilişkin üçüncü enflasyon raporuna odaklanmıştı. Bu kapsamda TCMB Başkanı Murat Uysal bu yıl sonuna ait TÜFE tahmininin %14,6’dan %13,9 seviyesine indirildiğini bildirmişti.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalar hareketli günler geçirirken, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısı Fuat Oktay’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün yapıldı.

Buradaki açıklamalarında Türkiye ekonomisini değerlendiren Oktay, şu dönemde ülkeyi oldukça parlak bir yükselişe taşımanın hazırlıkları içerisinde olduklarını açıkladı.

Türkiye Parlak Geleceğe Yükseliş HazırlıklarıTCMB’nin 25 Temmuz’daki faiz indirimi, düşüş eğilimi gösteren enflasyon rakamları, Türk lirasındaki değer artışı ve konut satışlarındaki hareketlilik gibi bazı etkenleri Türkiye ekonomisinin güçlülüğünü ortaya koyan unsurlar olarak değerlendirdi. Türkiye için gelecek günlerde kesintisiz bir icraat dönemi öngören Oktay, bunun yanında ekonomik, sosyal ve siyasal yenilikler için fırsatlar yaratılacağını müjdeledi.

Geleceğe dair ipuçları veren Oktay, ileri teknoloji gerektiren yatırımları artırmak amacıyla şirketlere finansman desteği sağlayacak risk sermayesi fonu sağlanacağının haberini verdi. Bunun yanında üretim ve ihracat hedefleyen ithalat sektöründe yeni uygulamaların yapılacağını ve 35 farklı eylemin hayata geçirileceğini belirtti.

Oktay, hızlı bir yatırım süreci ve bu kapsamdaki iyileştirme faaliyetleri için bazı sektörel yol haritalarının oluşturulacağını belirtti. Yatırım yapma açısından Türkiye’nin oldukça güvenilir bir yer olduğuna işaret eden Oktay, ülkemizin bugün çoğunlukla Avrupa kıtasından olmak üzere 80 farklı ülkeden yatırım aldığını aktardı.

Türkiye’nin iyi bir yatırım bölgesi olmasından mutluluk duyan Oktay, 2018 yılında Batı Asya bölgesinden en fazla doğrudan yabancı yatırımcı çeken ülke olduğumuzu açıkladı.

Oktay Türkiye'nin İyi Bir Yatırım Bölgesi Olmasından Mutluluk DuyuyorTürkiye’nin daha fazla yatırımcıyı çekmek için ne gerekiyorsa yapılacağını ekleyen Oktay, bu amaç doğrultusunda birlikte yapılan çalışmaların artırılacağını söyledi. Tüm yatırımcıları güvenli liman Türkiye’deki fırsatları değerlendirmeye davet etti.

Açıklamalarında Türkiye gündemindeki pek çok konuya ışık tutan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, organize sanayi bölgelerinin ihtiyaç duyduğu demiryolu bağlantı hatlarının inşaasına olanak sağlanacağını söyledi. Bu sayede organize sanayi bölgelerinde üretimi yapılan ürünlerin nakliyesinin daha hızlı ve daha az maliyetli olabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum