Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Türkiye Ekonomisine Yönelik Açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünün 1 Trilyon doları aşacağını söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan Türkiye Ekonomisine Yönelik Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katıldı. Ortak çabalarla iki ülke ilişkilerini “kapsamlı stratejik ortaklık” seviyesine yükselttiklerini, söyledi. Bunun yanında Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede bulundu.

Yılmaz, “Türkiye, Özbekistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında üçüncü, ithalatında ise beşinci sırada.” dedi.

Geçen yıl Özbekistan ile ikili ticaretin 3,5 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin Özbekistan’daki yatırımlarının 1,5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’ın belirledikleri 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en yakın zamanda ulaşılacağını aktardı.

Yılmaz, Türk Yatırım Fonu’nun çok önemli fırsatlar sunacağını dile getirdi. Türkiye’ye yatırım yapan Özbek firmaların çok daha büyük bir pazara erişme imkanına sahip olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

İş insanlarına çağrıda bulunan Yılmaz, “Özbekistan’da enerji, elektronik, madencilik, tarım, sağlık, bilişim, inşaat sektörleri başta olmak üzere birçok alandaki yatırım fırsatlarını değerlendirerek Özbek firmalarıyla ortaklıklar kurun lütfen.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin Ekonomik Büyüklüğü Bu Yılın Sonunda 1 Trilyon Doları Aşacak”

Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmede bulunan Yılmaz, ekonominin son 20 yılda ortalama yüzde 5,4 büyüdüğünü belirtti. Bu yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 büyüme yaşandığını dile getirdi.

Uluslararası tahminlere göre Türkiye’nin bu yılın sonunda 1 trilyon doları aşan bir ekonomik büyüklüğe ulaşacağını aktardı.

Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin nominal dolar bazında 17. büyük ekonomi, Satın Alma Gücü Paritesine göre ise 11. büyük ekonomi olacağını dile getirdi. Enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek için gayret gösterdiklerini aktardı.

İhracatın 2002’den bu yana 7 kattan fazla artarak geçen yıl itibarıyla 254,2 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Yılmaz, bu yılı ise 255 milyar doların üstünde bir rakamla kapatacaklarını bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın