Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Enflasyon Vurgusu! “Aşamalı Bir Şekilde İniyor”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün katıldığı programda hem enflasyon hem de kur korumalı mevduat hakkında konuştu.
Yılmaz’dan Enflasyon Vurgusu! “Aşamalı Bir Şekilde İniyor”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adana İş Dünyası Buluşması’na katıldı. Programda önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, Türkiye ekonomisinin dünyadaki ekonomik büyümelere göre daha pozitif yönde büyüdüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisi hakkında konuşan Yılmaz, ilk 9 aylık verilerde dünya yüzde 3 büyürken Türkiye’nin yüzde 4,7 büyüdüğünü söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin 2022’de 906 milyar dolar ekonomik hacmi olduğunu söyleyerek “Bu yıl rakamlar ay sonu çıkacak ama bizim tahminlerimize göre 1.1 trilyon dolar seviyelerine yaklaşmış durumdayız. İlk defa ekonomimiz trilyon dolar seviyesini geçmiş oluyor. Bu rakamla birlikte kişi başı gelirimizin de 13 bin dolar seviyesine gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Ülkenin ekonomisinin dünyanın 17’nci satın alma gücüne göre 11’nci ekonomisi konumunda olduğunu söyledi.

“Yılın Ortalarından Sonra Enflasyonun Düştüğü Görülecek”

Türkiye’nin enflasyonla mücadele ettiğini ve kısa sürede bu etkilerin enflasyon rakamlarına yansıyacağını bildirdi. Aşamalı bir şekilde enflasyonu aşağılara indirdiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aylık bazda etkilerin görülmeye başladığını fakat Ocak ayında geçici olduğu beklenilen bir yükseliş olduğunu dile getirdi.

Bundan sonraki dönemde kademeli düşüş göreceklerini aktardı. Yılın ortalarından sonra enflasyonun düştüğünün görüleceğini aktardı. Yıllık bazda enflasyon bir süre daha yüksek seyredecek ama aylık düşüşlerin görüleceğini bildirdi.

“Kur Korumalı Mevduat Yavaş Yavaş Azalıyor”

Kur korumalı mevduat hesabına yönelik değerlendirmede bulunan Yılmaz, sistemin yavaş yavaş azaldığını ifade etti.

Bankacılık sektörümüzün sermaye yapısı güçlü olduğunu söyledi. Takipteki alacakların oldukça düşük olduğunu bildirdi.

Kur korumalı mevduattan çıkıldığını, Ağustos ayında 124 milyar dolar seviyesine geldiğini söyledi.

Yılmaz, “ Ağustos ayında 124 milyar dolar seviyesine gelmişti. 9 Şubat itibariyle rakamlar elimde. 2 trilyon 360 milyon TL’ye gelmiş durumda. 77,7 milyar dolar seviyesinde. Bununda çok büyük bir kısmı TL mevduata geçiş yapmış oldu. Burada da herhangi bir istikrarsızlığa yol açmadan farklı bir çerçeveye gidiyoruz. Mali disiplin çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın