Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz: Orta Vadede Tek Haneli Enflasyona Gitmeyi Öngörüyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, OVP hakkında konuşarak orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngördüklerini söyledi.
Yılmaz: Orta Vadede Tek Haneli Enflasyona Gitmeyi Öngörüyoruz
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Afyonkarahisar’ı ziyaret ederek iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, OVP’yi ve 12. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nı Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine taşıyacaklarını belirtti.

OVP’nin 3 ana ayağı hakkında konuşan Yılmaz, birincisinin güncellenmiş para politikasının ana çerçevesinin OVP’de yer alması olduğunu belirtti.

Yılmaz, ikinci hususun maliye politikasının OVP’de detaylı bir şekilde yer alması olduğunu kaydetti.

Temel prensibi açıklayan Yılmaz, “Depremden kaynaklanan belli bir süreli harcamalar hariç olmak üzere bütçe açıklarımızın, milli gelire oranını Avrupa Birliği standartlarında civarda tutmak.” olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca prensibin söz konusu perspektif içinde, bir taraftan gelir politikalarıyla bir taraftan da harcama politikalarıyla kamunun belli bir disiplin içinde ve uygun şartlar altında bütçesini yönetmek olduğunu bildirdi.

“Orta Vadede Tek Haneli Enflasyona Gitmeyi Öngörüyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, diğer taraftan yapısal reformların çok önemli olduğunu belirtti.

Yılmaz, “Amacımız OVP ile öngörülebilirliği sağlamak. Ekonominin düşmanı belirsizlik. Siyasi belirsizliği Mayıs seçimlerinde ortadan kaldırdık. OVP ile teknik anlamda da öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçeveye sahip olacağız.” açıklamasında bulundu.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat çerçevesinde kalkınma sürecini devam edeceğini, özellikle enflasyonla mücadeleyi kararlı şekilde sürdürerek istikrar içinde büyüyen Türkiye hedefini gerçekleştireceklerini kaydetti.

Yılmaz, açıklamasının sonunda, “Orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngörüyoruz. Bunun politikalarını adım adım Orta Vadeli Program’da görme imkanı olacak.” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.