Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz: Hedef Türkiye’yi Tek Haneli Enflasyona Kavuşturmak

Cevdet Yılmaz, hedefin Türkiye'yi tek haneli enflasyona kavuşturmak olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Yılmaz: Hedef Türkiye’yi Tek Haneli Enflasyona Kavuşturmak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, DSİ Trabzon Tesisleri Konferans Salonu’nda iş insanları ile bir araya geldi. Yılmaz, Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Enflasyonun gelecek yıldan başlayarak kontrol altına alınacağını söyleyen Yılmaz, “Bunun planını, programını yapmış durumdayız. Bir taraftan Merkez Bankamızın politikaları diğer taraftan maliye politikalarımız ve yapısal reformlarımızla bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yılmaz, Türkiye Yüzyılı’nın bütün toplumsal kesimlerle birlikte inşa edilecek ve Türkiye’yi çok daha yükseklere taşıyacak bir yüzyıl olmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye ekonomisinin son 20 yılda yüzde 5,5 ortalama bir büyüme kaydettiğini belirten Yılmaz, dünya ekonomisinin 3,6 civarında bir büyüme kaydettiğini aktardı.

Orta Vadeli Program hakkında konuşan Cevdet Yılmaz, hedefin Türkiye’yi tek haneli enflasyona tekrar kavuşturmak olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Kişi Başı Milli Gelir 14 Bin 885 Dolar Olacak”

Yılmaz, OVP ile büyüme ve istihdamı da devam ettirmek istediklerini belirterek “Yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla cari açığı belli bir düşük seviyeye çekeceğiz. Büyümeyi istikrarlı şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Ayrıca tüketim ağırlıklı değil, yatırım ve ihracat ağırlıklı bir büyümeyi öngördüklerini belirtti. Bunun da enflasyon üreten değil, enflasyonu daha bir aşağı çeken bir büyüme yaklaşımını ifade ettiğini söyledi.

Yılmaz, “Tüketim kötü bir şey değil elbette. Elbette refah için tüketim olacak. Ama her şeyin dozajı var. Aşırıya gittiği zaman hiçbir şey faydalı olmuyor. İthalatı arttırıcı olabiliyor. Dolayısıyla bizim önümüzdeki dönem büyümemiz, yatırım ve ihracat odaklı bir büyüme şeklinde tasarlandı.” dedi.

2026’ya gelindiğinde, 1,3 trilyon doların üstünde bir ekonomik büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. Cevdet Yılmaz, “Kişi başına gelirin 14 bin 885 dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Bu da önemli bir kritik eşiği aşacağımızı gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.