Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Açıkladı! İşte Cumhurbaşkanlığı için 2024’te Öngörülen Bütçe

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 yılı bütçe sunumunda önemli açıklamalarda bulunurken, 2024 yılı için bütçe tutarlarını duyurdu. Detaylar haberde...
Yılmaz Açıkladı! İşte Cumhurbaşkanlığı için 2024’te Öngörülen Bütçe
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kurum, kuruluşların 2024 yılı bütçelerinin sunumunu yaptı.
Önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, Türkiye’deki yatırımlara ve çalışmalara yönelik konuştu.

Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının 2024 yılı bütçesinin 12 milyar 283 milyon 843 bin lira olarak öngörüldüğünü söyledi. 2022 yılında harcamanın 5 milyar 363 milyon 434 bin TL olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin amaçlarından birinin Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımları artırmak olduğunu söyledi. Türkiye’de yatırım yapmaya karar vermiş yatırımcılara destek verildiğini aktardı.

Dijital Dönüşüm Ofisi’ne 293 Milyon Lira Aktarılması Öngörülüyor

Ülkenin yatırım ortamının iyileştirilmesi için çalıştığını aktardı. 2022 yılında toplam değeri 4,5 milyar dolar olan 69 yatırım projesinin faaliyete geçtiğini söyledi. Yatırım Ofisinin 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla toplam 287 yatırım projesi takip ettiğini bildirdi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan Dijital Avrupa Programı’na Katılım Anlaşması’na değindi. Dijital Dönüşüm Ofisi’nin, 2022 yılı harcaması 252 milyon 722 bin 187 lira olduğunu söyledi. 2024 yılı için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden aktarılması öngörülen kaynağın 293 milyon lira olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da Yeni Bir Finansal Ekosistem Oluşturulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirecek çalışmalar yapıldığını belirterek, İnsan Kaynakları Ofisi’nin yenilikçi, şeffaf, veriye dayalı, kapsayıcı ve liyakati önceleyen projeleri hayata geçirmeyi amaçladığını aktardı.

Cumhurbaşkanlığı bütçesinden, Yatırım Ofisi’ne gelecek yıl 507 milyon lira kaynak aktarılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Nisan ayında hayata geçirilen İstanbul Finans Merkezi (İFM) konusuna değinen Yılmaz, İFM’nin üç kıtanın buluşma noktası olan İstanbul’da yeni bir finansal ekosistem oluşturacağını bildirdi. Savunma sanayi alanına değinen Yılmaz, ihracatın 2023 yılında 6 milyar dolara ulaşması beklendiğini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın