Yatırım yapmaya başla!

Çalışanları Sevindirecek Haber: Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti!

Yıllık izin yönetmenliğinde yapılan değişiklik, çalışanları sevindirecek nitelikte! İşte Resmi Gazete’de yayımlanan ve artık yürürlükte olan yönetmeliğin detayları:
Çalışanları Sevindirecek Haber: Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti!

Çalışma hayatına ilişkin yapılan değişiklikler, işçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde komisyondan geçen işe geri dönüş hakkı ve 8 maaşa kadar tazminat yasası, bunlardan bir tanesiydi. Ayrıca daha önce de çalışan annelerin yanı sıra babaları da sevindiren yarım gün mesai uygulaması gelmişti. Şimdi ise ücretli yıllık izin yönetmeliğindeki değişiklik sevindirdi.

Halihazırda tüm çalışanların yıllık iznini kullanmak istediği ya da kullandığı şu yaz aylarında yapılan yönetmelik değişikliği, çalışma hayatında yer alanlara ilaç gibi gelecek diyebiliriz. Çünkü önceden sadece 3’e bölünebilen ücretli yıllık izin, artık bölümler halinde kullanılabilecek. Diğer bir ifadeyle; yıllık izin kullanmak isteyenler, bundan sonra değişen yönetmelik sayesinde izinlerini çok daha rahat kullanabilecek…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelik; Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelik; Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik olarak yayımlanan değişikliğe göre, “en çok üçe bölünebilir” ibaresi kaldırıldı.

Bir tanesi 10 gün olmak üzere en çok 3’e bölünerek kullanılabilen yıllık izinler, artık bölümler halinde kullanılabilecek.

En çok 3’e bölünerek kullanılabilen yıllık izinler, artık bölümler halinde kullanılabilecek.

Aynı maddeye eklenen fıkra ise şöyle: “Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.”

Buna ek olarak; yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanacak.

Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanacak

Kısacası; çalışanların ücretli yıllık izin konusunda epey rahatlamasını sağlayacak yönetmelik, artık yürürlükte! Yani en çok 3’e bölünebilen ve bir tanesi 10 gün olmak zorunda olan yıllık izninizi bundan sonra çok daha esnek bir şekilde kullanabileceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum