Yatırım yapmaya başla!

Yıllar Öncesine Ait iPhone X’un “Devrim Yaratan” Özellikleri

Apple’ın 12 Eylül’de tanıtmış olduğu “yeni” özelliklerin “devrim niteliğinde” oldukları söyleniyor. Fakat tanıtılan bu teknolojileri ilk kez Apple kullanmıyor!
Yıllar Öncesine Ait iPhone X’un “Devrim Yaratan” Özellikleri

Öncelikle Apple’ın halihazırda var olan teknolojileri iyileştirerek piyasaya sunduğu gerçeği hem kullanıcılar hem de sektördeki uzmanlarca biliniyor. Fakat 12 Eylül’de gerçekleşen lansmanda Apple, OLED ekranı, Face ID özelliğini, 4K yayın yapan cihazını öyle bir tanıttı ki bizleri adeta 10 yıl öncesine ışınladı.

Ancak hem iPhone X modelinin hem de Apple lansmanında karşımıza çıkan birçok ürünün sahip olduğu belirgin özelliklerin temeli, yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. Elbette ki Apple tarafından piyasaya sürülen bu ürünlerin kalitesi ve işlevsellikleri, özellikle de yeni iPhone’ların A11 Bionic çipleriyle gözler önüne sermiş olduğu üstün performans bütünüyle yadsınamaz. Fakat bu nitelikler, Apple’ın “devrimsel” gibi sözcüklerle süslemiş olduğu bu teknolojilerin ilk kez kullanıcılarla buluşmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Yüz Kilidi Özelliğine Sahip İlk Telefon

2011 yılının 19 Ekim’inde Google ve Samsung ortaklığında, HD Super AMOLED ekrana ve gelişmiş bir kameraya sahip Galaxy Nexus adında dokunmatik bir akıllı telefon piyasaya sürüldü. Akıllı telefonların yeni yeni popüler hale geldiği bu dönemde üretilen Galaxy Nexus, Apple’ın Face ID olarak iPhone X modelinde tanıtmış olduğu özelliğe benzer bir teknolojiye sahipti. “Yüz tanıma” ya da “yüz kilidi” olarak anılan bu teknolojiyi daha da iyileştiren Apple, 2015 yılında Face ID patentini aldı.

İlk Kablosuz Şarj Özelliği

Samsung’un Galaxy modellerinde uzun süredir kullanmış olduğu kablosuz şarj özelliği, ilk olarak 2009 yılında Linux tabanlı ilk telefon unvanına da sahip olan Palm Pre tarafından kullanıldı. Şimdilerde teknoloji çöplüğünde tarihe karışmayı bekleyen bu modelden sonra LG’nin WCP700 adını verdiği kablosuz şarj padi ortaya çıktı. Apple ise bu teknolojiyi tanıtmak için sanki biraz geç kaldı.

OLED Ekranlı İlk Telefon

Hızla gelişen teknoloji bizleri “tüket ve unut” odaklı kullanıcılar haline getirdi. Sahip oldukları özelliklerle “devrim yaratan” bazı efsanevi modelleri çabucak unutur olduk. İşte 2008 yılının efsane modellerinden biri olan ilk OLED ekranlı telefon, Nokia N85 de bunlardan bir tanesi.

Akıllı telefon ailesinin üyeleri arasında olan bu model, Samsung’un Galaxy serisinde, LG’nin yeni nesil televizyonlarında, Xiaomi’nin Mi Mix, Apple‘ın ise iPhone X modelinde kullandığı ekran teknolojisinin esas kaynağıdır.

Animoji Teknolojisi

iPhone X’u belki de piyasada yer alan birçok modelden ayıran en büyük özellik olan Animoji teknolojisi, öngörüleriyle ünlü Black Mirror dizisinin 2013 yılında yayınlanan “The Waldo Moment” bölümünde ortaya çıkmıştı.

Black Mirror da resmi Twitter sayfasında paylaşmış olduğu bir GIF ile bu bölümü yeniden bizlere hatırlatmış oldu. Dizinin ikinci sezonunda yer alan bu bölüm, belki de Apple’ın yeni amiral gemisinde kullanmış olduğu teknolojiye ilham vermiş olabilir.

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi

Arttırılmış Gerçeklik TeknolojisiKabul ediyoruz; Apple’ın yıllardır üzerine çalışmalar yürütüp, ürünlerine ekleyebilmek için özel bir işlemci tasarladığı arttırılmış gerçeklik teknolojisi henüz 2 yıldır var. Aslında oldukça tanıdık bir uygulama olarak 2015 yılında telefonlarımıza geldi. Bu teknolojinin mimarı, günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılan Snapchat’ten başkası değildi.

SIM Kart Takılabilen İlk Saat

SIM Kart Takılabilen İlk SaatiPhone 8 ve 8 Plus ile aradığını bulamayanlar iPhone X ve Apple Watch Series 3 gibi ürünlerle derin bir oh çektiler. Apple Watch 3’ün bağımsız, kendi SIM kartına sahip olması, fazlasıyla etkileyici bir özellikti. Fakat LG, 2015 yılında bu teknolojiyi Watch Urbane LTE adındaki şık saat modelinde kullanmıştı.

4K Yayın Yapabilen Taşınabilir Cihaz

4K Yayın Yapabilen Taşınabilir CihazEddy Cue, lansman sırasında büyük bir gizemle 4K  yayın yapabilen Apple TV adındaki teknolojiyi anlatmak için sahneye çıktı. Bu gizemli anlarda “akıl almaz” bir teknoloji ile karşılaşacağımızı düşündük. Fakat Apple yöneticisi Eddy Cue, 2015 yılından beri 100 dolara satılan Amazon Fire TV başta olmak üzere, günümüzde birçok televizyonda da yer alan 4K yayın yapabilen bir televizyon kutusunu tanıttı.

Aslında sektörde var olan teknolojileri iyileştirip, bir araya getirdiğini Apple da dile getiriyor. Fakat teknoloji devi, yeni piyasaya süreceği ürünleri abartmayı fazlasıyla seviyor. Peki, Apple’ın “devrimsel” olarak tanımlamış olduğu, ancak geçmişte de kullanılan bu teknolojiler hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum