Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Son Tahmini Geldi! Enflasyon 2022’yi Nasıl Kapatacak?

TCMB, her ay yayımladığı piyasa anketi doğrultusunda bu yılın sonunda enflasyon ve dolar kuruna dair öngörüleri açıkladı. İşte merak edilen rakamlar...
Yılın Son Tahmini Geldi! Enflasyon 2022’yi Nasıl Kapatacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın son Piyasa Katılımcıları Anketini yayımladı. Reel ve finans sektöründe yer alan profesyonellerin yanıtları ile oluşturulan anket sonuçlarına göre yıl sonu için enflasyon, dolar, faiz ve büyüme beklentileri belirlendi.

Buna göre Kasım raporunda yüzde 68,06 olan yıl sonu tüketici fiyat enflasyonu tahmini, Aralık raporunda yüzde 66,80‘e düşürüldü.

12 ay sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 34,92 oldu. Bir önceki raporda yüzde 37,47 olarak açıklanmıştı. 24 ay sonrası için beklenti ise yüzde 20,56 olarak revize edildi.

Türkiye’de enflasyon son açıklanan verilere göre Kasım ayında yüzde 84,39 oldu. Ekim’de yüzde 85,51 seviyesinde gerçekleşirken, baz etkisiyle ılımlı bir düşüş gerçekleşti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyonun hissedilir bir şekilde gerilemeye başladığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Dolar Kuru Tahmini 19 Liranın Altına Çekildi

Dolar Kuru Tahmini 19 Liranın Altına Çekildi
Kaynak: TCMB

Kasım ayında yayımlanan raporda yıl sonu için Dolar/TL beklentisi 19,54 olarak açıklanmıştı. Bu anket döneminde beklenti aşağı çekilerek 18,78 TL oldu. 12 ay sonrası için beklenti ise 23,35’ten 22,77’ye düşürüldü.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, yüzde 9,47’den yüzde 9,18’e çekilirken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi yüzde 9,00 ile bir önceki anket dönemiyle aynı kaldı.

Büyüme beklentilerine bakıldığında, katılımcılar 2022 yılı sonunda gayri safi yurt içi hasıla beklentisini yüzde 5,0 olarak belirledi. Kasım anketinde yüzde 5,1 olmuştu.

2023 yılı için ekonomik büyüme beklentisi ise değiştirilmedi ve yüzde 4,1 olarak korundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın