Yatırım yapmaya başla!

Yılın Son PPK Toplantısı Öncesinde Dolar Kuru 5,36 Liranın Üstünde

Dolar kurunda yukarı yönlü hareketler devam ederken, TCMB'nin yılın son PPK toplantısından alacağı karar bekleniyor. İşte döviz piyasasından detaylar;
Yılın Son PPK Toplantısı Öncesinde Dolar Kuru 5,36 Liranın Üstünde

Dolar kuru Aralık ayına 5,1867 liradan giriş yaptıktan sonra hızlı bir çıkış gerçekleştirdi. Kasım ayı enflasyonu sonrasında 5,14 liraya geriledikten sonra, petrol fiyatlarında görülen hızlı yükseliş ve TCMB’nin faiz indireceği yönündeki söylentilerle aniden yükseldi. 5,30 lira sınırına sadece 1 günde çıkarken, 5 Aralık tarihinde 5,45 liranın üzerini test etmişti.

Bugün ise dolar, TCMB’nin 2018 yılının son Para Politikası Kurulu toplantısından nasıl bir sonuç alacağını yükselişle bekliyor.

Dolar TCMB Beklerken YükseliyorYapılan anketlerden birçoğunda TCMB’nin faizleri değiştirmeyeceği tahmin ediliyor. Bir kısım uzman ise faiz indirimi yapılması gerektiğinden bahsediyor. Yüksek faiz oranları ile ekonominin canlandırılamayacağını düşünen uzmanlar, TCMB’nin faiz indirimine gitmesi gerektiğini vurguluyorlar. Buna karşın faizlerin şu anki aşamada indirilmesi sonucunda dolar kurunda yeniden rekor çıkışlar yaşanacağı biliniyor.

Dolar kuru yeni güne 5,3498 liradan başladıktan sonra yataya yakın seyretti ve yerel yatırımcıların gelmesiyle geriledi.

Yerel Yatırımcılarla GerilediTSİ 08:30’da 5,3356 liraya gerileyen dolar kuru, bu seviyeden hızlı bir yükseliş kaydetmeye başladı. Ardından yüzde 0,30 civarında yükselerek 5,3688 liradan işlem gördü. 14:00’te açıklanacak PPK kararı, öncesinde dolar kurunda bir miktar daha yükseliş görülmesi bekleniyor.

Dün Fırat’ın doğusunu terör örgütünden kurtarmaya yönelik hareketa birkaç gün içinde başlanacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Bu açıklamalar birlikte kur, 5,40 lirayı aştı ve yeni güne 5,35 lira sınırından başladı. Şu dakikalarda 5,36 liranın üzerinden işlem gören dolar kurunda, yukarıda 5,45 liranın sınır olduğu biliniyor. Eğer bu seviye aşılırsa kurun bir miktar daha yükselebileceği öngörülüyor.

Uzmanlar, TL’de belli bir istikrar sağlanmışken, TCMB’nin toplantıda faiz indirimi açıklama ihtimalini düşük görüyorlar.

TCMB'nin Değişiklik Yapması BeklenmiyorTCMB’nin faiz oranlarını yüzde 24 seviyesinde bırakacağı tahmin edilirken, bir sürprizle karşılaşma ihtimalinin kurda şok etkisi yaratacağı ve yukarı yönlü hareketi destekleyeceği de söyleniyor.

Diğer döviz kurlarındaki seyri incelediğimiz zaman, Euro’nun yüzde 0,62 oranında yükseliş kaydettiği 6,1234 liradan alıcı bulduğu görülüyor. Sterlin ise Brexit sürecinin sancılı aşamaları ile dalgalanıyor ve yüzde 0,42 oranında yükselişle 6,7976 lirada geziyor. En çok yükseliş kaydeden kur ise Hint rupisi olarak görülüyor ve TL karşısında yüzde 0,72 oranında yükselişle 0,0751 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum