Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Yarısı Hedeflerini Tutturamayan Apple için Tedarikçi Firmalar İyimser

ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz yıl koyduğu hedefleri yılın ilk yarısı itibariyle tutturamadı. Ancak şirkete ürün tedariği sağlayan şirketler yılın geri kalanı için iyimserliğini koruyor.
Yılın İlk Yarısı Hedeflerini Tutturamayan Apple için Tedarikçi Firmalar İyimser

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, geliştirdiği pek çok ürün ile pazardaki başrol oyuncularından biri konumunda. Gerek iPhone gerek Mac bilgisayarlar ve daha fazlası ile şirket çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Ancak son yıllarda teknoloji devi için işlerin pek iyi gittiğini söyleyemeyiz.

iPhone ürünlerinin beklentileri altında kalması ve MacBook’larda yaşanan çeşitli donanımsal sıkıntılar, şirketin satışlarını olumsuz yönde etkiledi. Bu yılın ikinci çeyreği itibariyle şirket geçtiğimiz yıl koydu hedeflerin altında kalmış görünüyor. Son yıllarda yaşanan düşüş trendi bu yıl kendisini iyice belli etti. Bilindiği üzere Apple, ürünlerin üretimi aşamasında pek çok tedarikçi firma ile çalışıyor.

Son raporlar Apple’da bariz bir düşüş yaşandığını gösterse de tedarikçi firmalar yılın geri kalanına dair üretim kısıtlaması yapmayı düşünmüyor. Apple yılın sonuna kadar olan süreçte satışlarının yukarı yönde hareket edeceğini tahmin ediyor.

Tedarikçi Firmalar İyimser

Tedarikçi Firmalar İyimser

Apple’ın bu yıl itibariyle satış hedeflerini tutturamamış olması tedarikçi firmaları herhangi bir karamsarlığa itmiş değil. Tedarikçiler yaptığı açıklama ile yılın ikinci yarısında 75 milyon iPhone parçası üreteceğini duyurdu. Bu rakam Apple’ın geçen yıl yaptığı satış adedi ile bağdaşıyor. Ancak bu rakamın tutturulması için bu yıl yaşanan kötü gidişatın tersine dönmesi gerekiyor.

Üretilen 75 milyon parçanın satılması çok zor ihtimal ancak Apple yapılacak olan üretime yakın hedefler tutturmanın peşinde. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone modellerinin kullanıcı tarafında ilgi gördüğünü söylemek zor. Ancak uygun fiyatlı iPhone XR’ın tüm modeler arasında en fazla satış adedine ulaştığı biliniyor.

Apple bilindiği üzere piyasaya sunduğu ürünlerin satış adedini halka açık olarak duyurmuyor. Bu nedenle şirkete yönelik finansal verilerin takibi zorlaşıyor. Bu yıl itibariyle işlerin yolunda gitmediği Apple, yılın geri kalanı için iyimserliğini koruyor. Tedarikçi şirketlerden gelen açıklamalar ise bunu doğrular nitelikte.

Gözler Yeni iPhone Modellerinde

Gözler Yeni iPhone Modellerinde

Apple için yılın geri kalan bölümünde satışların yukarı yönde hareket etmesi için Eylül ayında tanıtılacak iPhone modellerine büyük iş düşüyor. Şirketin yeni tanıtacağı amiral gemisi modellerine dair sızıntılar gelmeye devam ediyor. Ancak hem tasarım anlamında hem de donanımsal anlamda yeni iPhone’ların kullanıcılar açısından beğenildiğini söylemek mümkün değil.

Yapılacak olan resmi tanıtım ile beraber iPhone’lara gelen ilgiye göre Apple’ın son durumunu değerlendirmek mümkün olacaktır. Apple bugün itibariyle akıllı telefon pazarında Samsung ve Huawei’nin arkasında üçüncü sırada bulunuyor. Bu düşüş son yıllarda çıkan iPhone’ların beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum