Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Yarısında Kartlarla Yapılan Ödemeler 380 Milyar Liraya Ulaştı

BKM verilerine göre; 2018 yılının ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemeler 380 milyar lira olurken, yabancı kartların kullanımında %67 oranında artış gözlendi.
Yılın İlk Yarısında Kartlarla Yapılan Ödemeler 380 Milyar Liraya Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamada, 2018 yılının ilk altı ayında, kartlarla yapılan toplam ödemelerin 380 milyar liraya ulaştığı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %20 artış olduğu bildirildi. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin %37, yabancı kartlarla yapılan ödemelerin ise %67 oranında büyüme gösterdiği tespit edildi.

Yılın ilk yarısında, 2017’nin aynı dönemine göre hava yollarına yapılan harcamalar %34 artış gösterdi.

2018’in Ocak – Haziran arası döneminde, kart kullanılarak yapılan ödemelerde, yemek harcamalarında %28, akaryakıtta %24, sağlık ve kozmetik ürünlerinde %24, giyim ve aksesuarda %21 oranında artış gözlendi.

İnternet alışverişçiliği her geçen yıl artarken, bu alanda yapılan kartlı ödemelerin ise %37 büyüdüğü ortaya çıktı. Geçen yılın aynı döneminde internetten kartlı ödemeler, toplam kartlı ödemelerin %14’lük bir payını oluşturuyordu. Bu yıl ise bu oran %16’ya yükseldi.

Yabancı kartlarla yapılan ödemelerde son yılların en büyük artışı meydana geldi.

Yılın ilk yarısında yurt içinde yabancı kartlarla yapılan harcamalar 15,8 milyar liraya ulaştı. Bu tutar geçen senenin ilk yarısında 9,5 milyar lira olurken, arada %67’lik bir artış olduğu belirlendi. Yabancı kartların kullanım oranındaki artış son yılların en büyük sıçraması olarak kaydedilirken, işlem başına yapılan kartlı ödeme tutarının 457 liradan, 573 liraya çıktığı bildirildi.

Hanehalkı harcamalarının daha farklı bir pencere ile gözlenebilmesi için, BKM Kartlı Ödeme Endeksi’nin aylık olarak yayınlanacağı belirtildi.

BKM Genel müdürü Dr. Soner Canko, dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de ödemelerde nakit kullanımının her geçen gün azaldığını, nakitsiz ödemeler toplumu hedefine ulaşabilmek için ilk etapta finansal kuruluşlarda hesap sahipliğinin artış göstermesi gerektiğini dile getirdi.

2018 yılı itibarıyla, finansal hesabı bulunan 15 yaş ve üzeri nüfusun oranı %69 ile dünya ortalamasını yakaladı.

2014 yılında bu oranın %57 olduğu bildirilirken, kadınlardaki oranın halen erkeklere göre çok geride olduğu ortaya çıktı. BKM verilerine göre; 2014 yılında %44 olan kadın hesap sahipliği bugün %54, erkeklerde ise %83’e yükseldi. Söz konusu duruma bakıldığında kadınların yarısının halen bir banka hesabı olmadığı ortaya çıktı.

Dünya Bankası tarafından yapılan Global Findex’in geçen yıl rakamlarına göre hazırladığı raporda, Türkiye’de hesaplı nüfus sayısında adeta bir fırlama olduğu ortaya çıktı. Söz konusu raporda yer alan verilere bakıldığında, finansal kuruluşlarda hesabı bulunan, 15 ve daha yukarı yaştaki nüfusta 11,9 puanlık bir artış olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum