Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk İki Ayında Kapanan Şirket Sayısının Azalması Atılan Adımların Olumlu Yansıması Oldu

2019’un Ocak ve Şubat aylarında alınan mali ve idari disiplinler kapanan şirket sayısının azalmasını sağlarken, söz konusu dönemde kurulan şirket sayısında artış gerçekleşti.
Yılın İlk İki Ayında Kapanan Şirket Sayısının Azalması Atılan Adımların Olumlu Yansıması Oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Ocak ve Şubat aylarında kapanan şirket sayısı, geçen yılın ilk iki ayına kıyasla %11 azaldı. Uzmanlar bu düşüşün atılan adımların olumlu yansıması olduğunu, özellikle de konkordato sürecindeki borç yapılandırmalarının faydası olduğunu belirtti.

Yılın ilk iki ayında kapanan şirket sayısı %11 azalarak 2757’ye geriledi.

Başarı Denetim Kurucusu Mali Müşavir Mustafa Köksoya, 2019 yılının finansal açıdan birçok zorlukla başladığını ancak özel sektörde atılan önemli adımların, elden bırakılmayan mali ve idari disiplinin çok etkili olduğunu yorumladı.

Söz konusu dönemde 1.894 anonim ve 13.075 limited şirketin yanında, 167 tane de kooperatif kuruldu. Kurulan şirketlerin 7.347 tanesi toptan ve perakende sektöründe, 2.984 tanesi imalat sektöründe ve 1.993 tanesi ise inşaat sektöründe hizmet vermek üzere kuruldu.

Ocak ve Şubat ayında yabancı sermaye ortaklığına sahip 2.248 şirket kuruldu.

Kurulan şirketlere yabancılar tarafından yatırılan sermaye %86 artışla 530 milyon liranın üzerine çıktı. Yabancılar yılın ilk ayında toptan ticaret alanına 70 milyon lira tutarında yatırım yaptı. İlk sırada toptan ticaret yer alırken, ikinci sırada 31 milyon lira ile gayrimenkul, üçüncü sırada ise 16 milyon lira ile lokantacılık yer aldı.

Şirket sayısının ve yabancı sermaye yatırımlarının artış göstermesinde alınan mali tedbirlerin birebir faydası olduğu yorumlandı. Özellikle konkordato sürecinin iyi değerlendirilmesiyle şirketlerin iflastan kurtulduğu gözlendi.

Söz konusu dönemde en çok şirket 6.656 ile İstanbul’da kuruldu.

İstanbul yabancı yatırımcıları en çok çeken şehirlerden biri olma konumunu koruyor. Buna göre yılın ilk ayında en çok bu ilimizde yeni şirket kurulumu gerçekleşti. İstanbul’u 1.493 ile Ankara ve 839 ile İzmir izledi.

En az şirket kurulan iller ise sırasıyla Ardahan, Bayburt ve Tunceli olarak kaydedildi. Mali Müşavir Mustafa Köksoya, ticari yatırımların artması için özendirici faaliyetlerde bulunulması önerisinde bulunurken, devlet tarafından verilen teşviklerin de özellikle Anadolu illerinde daha iyi anlatılması ve kurulan şirket sayısının artırılması gerektiği yorumunu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum