Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Çeyreğine Göre Türkiye Hız Kesmeden Büyüyor!

Türkiye'nin 2017 yılı, birinci çeyrek büyüme verileri açıklandı. %5 büyüme gösteren ekonomi verileri beklentinin üzerinde geldi. Sıcak gelişmenin detayları haberimizde...
Yılın İlk Çeyreğine Göre Türkiye Hız Kesmeden Büyüyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) birinci çeyrek büyüme verilerini açıkladı. Ocak ve Mart ayları arasını kapsayan, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerine göre, Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte %5 büyüdü. Ekonomistlerin çoğu büyüme oranını %3,5 olarak tahmin ediyordu. Ancak beklentinin üzerinde gelen rakam yüzleri güldürdü.

2017 yılının ilk çeyrek büyüme rakamlarına göre; gayri safi yurt içi hasıla, cari fiyatlarla %14,3 yükseldi ve 641 milyar 584 milyon lira oldu. Gayri safi fiyatları sektörel bazda incelediğimizde, zincirlenmiş hacim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre, tarım sektörünün toplam katma değerinde %3,2, sanayi sektöründe %5,3 ve inşaat sektöründe ise %3,7 artış oldu. Ticaret, konaklama, ulaşım ve yiyecek hizmetleri toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %5,2 oranında yükseldi.

İlk Üç Ayın Büyüme Oranı Yüzleri Güldürdü

Yapılan anketlerde ekonomistlerin 2017 yılının ilk çeyreği için büyüme tahminleri %3,5-4 civarındaydı. Ocak ve Mart aylarını kapsayan Türkiye ekonomisinden %5’lik büyüme sürpriz oldu ve yüzleri güldürdü.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %4,7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise 2016 yılının aynı dönemine göre %1,4 artış gösterdi.

Hane halkının harcamalarında da artış oldu. Hane halkının nihai tüketim harcamaları, 2017 yılının birinci çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre %5,1 artış gösterdi. Devletin nihai tüketim harcamaları %9,4 artarken, gayri safi sabit sermaye oluşumunda da %2,2 oranında artış gözlendi.

Mal ve hizmet ihracatı yılın ilk çeyreğinde, 2016 yılının aynı dönemine göre %10,6, ithalat %0,8 arttı. Gayri safi katma değeri içerisindeki payı %39,7 olan iş gücü ödemelerinde %11,6, net işletme artığı/karma gelirinde ise %20,2 artış oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise aynı dakikalarda, Nisan ayı cari açığının 3.62 milyar dolar olduğunu bildirdi. Haftaya 3,53 seviyesinden başlayan dolar, cari açık verileri sonrasında %0,4 düşüşle 3,5234’e kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum