Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Çeyreğinde 71 Bin İşyeri Açıldı, 29 Bin Kapandı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2019 yılının ilk üç ayında 70 bin 888 işyeri açıldığını, bu oranın geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5 az olduğunu bildirdi.
Yılın İlk Çeyreğinde 71 Bin İşyeri Açıldı, 29 Bin Kapandı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyon’ndan (TESK) yapılan açıklamada, 2019 yılının ilk üç ayında 70 bin 888 işyeri açılırken, 29 bin 214 adet işyeri faaliyetlerine son verdi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu bildirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkarlara ait 1 milyon 907 bin 857 işyeri bulunuyor.

Yapılan yazılı açıklamada, 71 bine yakın işyeri açılıp, 29 binden fazla kapanırken, 20 bin 544 işyerinin vergi kayıtları sona erdiği için resen terkin edildiği ancak ilgilileri müracaat etmediği için sicil gazetesinde terkin ilanlarının yayımlanmadığı bildirildi.

Söz konusu değişimlerde birlikte yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkarlara ait işyeri sayısı 21 bin 130 artış göstermiş oldu. Başkan Palandöken, söz konusu dönemde açılan işyeri sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5 azaldığını söyledi. Kapanan işyeri sayısında ise 2018’in ilk çeyreğine göre %2 düşüş olduğunu aktardı.

Söz konusu dönemde en çok açılan işyeri sektörü bakkal, market ve büfeler oldu.

Yılın ilk çeyreğinde 7 bin 730 büfe, bakkal ve market işletmeciliği, 5 bin 414 lokantacılık, 4 bin 270 kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmeciliği, 2 bin 878 pazarcılık ve 2 bin 703 adet servis aracı işletmeciliği alanlarında işyeri açıldı.

Bu dönemde nüfus yoğunluğu dikkate alındığında en fazla işyeri açılan şehir Muğla olarak öne çıkarken, onu sırasıyla Çanakkale, Antalya, Artvin ve Burdur izledi. En az işyeri açılan iller ise Şırnak, Batman, Hakkari, Bitlis ve İstanbul oldu. Uşak, Çanakkale, Tunceli, Muğla ve Artvin işyerlerinin en fazla kapandığı şehirler olurken, en az kapananların Kilis, Şırnak, Şanlıurfa, Van ve Gaziantep olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum