Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Çeyreği İtibariyle PC ve Mac Satışlarında Düşüş Yaşandı

Araştırma şirketleri Gartner ve IDC tarafından hazırlanan raporlara göre PC ve Mac satışlarında yılın ilk çeyreğinde düşüş yaşandı.
Yılın İlk Çeyreği İtibariyle PC ve Mac Satışlarında Düşüş Yaşandı

Teknoloji çağında yaşıyor olmamız sebebiyle kişisel bilgisayar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Son yıllarda başta akıllı telefonlar olmak üzere PC ve Mac ürünleri kullanıcıların teknolojik anlamda birinci önceliği konumunda. Ancak bu yıl itibariyle özellikle kişisel bilgisayarların satış oranlarına dair yeni veriler ortaya çıktı.

Araştırma şirketler Gartner ve IDC, 2019 yılının ilk çeyreğine dair bilgisayar satışında yaşanan durumu gözler önüne serdi. Araştırma yapan iki şirketin verileri de birbiri ile örtüşüyor. Hazırlanan raporlara göre yılın ilk çeyreğinde PC ve Mac satışlarında önemli boyutta düşüş yaşandığı görüldü.

PC Pazarı Kan Kaybediyor

PC Pazarı Kan Kaybediyor

Araştırma şirketi IDC’nin yılın ilk çeyreğine dair hazırladığı raporda, PC satışlarında yüzde 3 oranında düşüş yaşandığına dikkat çekiliyor. Toplamda 58,5 milyon satış adedi yaşandığı belirtilirken, yaşanan düşüşe başlıca sebep olarak Intel’in işlemci tedariki konusunda yetersiz kalması gösteriliyor. Ancak yine de gelen rakamların belirlenen hedeflerin üzerinde olduğu vurgulanıyor.

Bir diğer sebep ise tüketicinin kişisel bilgisayarlara olan talebinin azalması gösteriliyor. Özellikle akıllı telefonların her geçen gün hızla gelişmesi ve kullanıcının ilgisinin buraya çevrilmesi, PC pazarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Hazırlanan raporda Apple’ın bilgisayarlarına dair satış rakamlarına da yer verildi. Pazar payının geçtiğimiz yıldan bu yana arttığına dikkat çekilirken, Mac satışlarında geçen yılın ilk çeyreğine göre düşüş yaşandığı belirtildi.

Araştırma raporu hazırlayan bir diğer şirket Gartner’ın sonuçları da IDC ile örtüşüyor. Gartner verilerine göre PC pazarının toplamda yüzde 4,6 düşüş yaşandı. Satış rakamlarının ise 61,4 milyondan 58,5 milyona düştüğü ifade edildi. Gartner Mac satışlarında ise pazar payının yüzde 0.2 oranında arttığını belirtiyor. Gelinen noktaya bakıldığında kullanıcıların mobil cihazlara olan ilgisinin arttığı görülürken, bu durumun PC pazarına olumsuz olarak yansıdığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum