Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk 10 Ayında Kapanan Şirketler Kurulanları İkiye Katladı

Ekim ve yılın ilk 10 ayı için kurulan ve kapanan şirket sayıları açıklandı. Kapanan şirketlerin oranı kurulanlara kıyasla iki kattan fazla arttı.
Yılın İlk 10 Ayında Kapanan Şirketler Kurulanları İkiye Katladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ekim 2022 dönemine ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Yılın ilk 10 ayında kurulan ve kapanan şirket sayısındaki fark dikkat çekti.

TOBB raporuna göre 2022’nin ilk 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 24,9 artarken kapanan şirket sayısı yüzde 55,9 artış kaydetti. Böylelikle kapananlar, kurulanlardan iki kattan fazla arttı.

Aynı dönemde kurulan kooperatif sayısı yüzde 30,5 artarken kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 4,1 azaldı. Kapanan kooperatif sayısı yüzde 19,5, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise yüzde 6,7 artış oldu.

Ekim’de Kurulan Kapanan Şirket Sayıları
Kaynak: TOBB

Sadece Ekim ayına bakıldığında ise kurulan şirketlerin yıllık bazda yüzde 33,3, kurulan kooperatif sayısının yüzde 48,8 ve kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısının yüzde 6,4 arttığı görüldü. Ekim’de kapanan şirket sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı.

Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 26,5 artmış olup kapanan kooperatif sayısında yüzde 7 azalış oldu. Aylık değerlendirmede Ekim’de kurulan kooperatiflerin sayısında Eylül’e göre yüzde 13,2 artış oldu. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısı ise yüzde 14,1 oranında azaldı.

GCM Yatırım Banner

Eylül’de kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,9 artarken, kapanan şirket sayısında yüzde 25,8’lik artış olmuştu. Aylık bazda kurulan şirket sayısı yüzde 6,8 artarken kapanan şirketler yüzde 16 oranında artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.