Yatırım yapmaya başla!

Yılın 9 Ayında En Tasarruflu İl Batman Oldu!

BDDK, 2017 yılının ilk 9 ayına ilişkin tasarruf mevduatı verilerini açıkladı. Buna göre tasarrufunu en fazla artıran il Batman olurken, miktar olarak en fazla mevduata sahip il İstanbul oldu.
Yılın 9 Ayında En Tasarruflu İl Batman Oldu!

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BDDK) elde edilen verilere göre, bu yılın ilk 9 ayında toplam tasarruf mevduatı miktarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %17,5 artış gösterdi ve 892 milyar liraya çıktı. Tasarrufunu en fazla artıran il Batman olurken, İstanbul miktar bazında lider konumunda. İstanbul, yılın ilk yarı verilerine göre de kişi başı tasarruf miktarını en fazla artıran il olmuştu.

BDDK verilerine göre geçen yılın 9 ayında 758 milyar 436 bin lira olan tasarruf mevduatı, 892 milyar liraya yükseldi.

Tasarruf etmek ve birikim yapmak genel olarak hepimizin sorunu. Türkiye’de de çok ciddi düzeyde düşük olan tasarruf mevduatına her geçen gün yeni çözümler ve çalışmalar getiriliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi gibi teşvik mekanizmaları da bunlardan biri. Bu doğrultuda toplam tasarruf mevduatı miktarında geçen yıla göre artış olsa da yine de yeterli ölçüde değil.

Yılın ilk 9 ayında, geçen yıla kıyasla tasarruf mevduatını en fazla artıran il Batman oldu.

Batman’daki tasarruf mevduatı geçen yılın aynı dönemine göre %37,3 artış gösterdi ve 1 milyar 582 milyon 985 bin liraya çıktı. Batman’ı %34,6 artış ile Şanlıurfa, %34,1 ile Bitlis ve %29,8 ile Gaziantep izledi. Tasarruf mevduatı miktarında çok başarılı olamayan ve en az artış yapan il %5,8 ile Yozgat olurken, onu %7,6 ile Sivas, %7,7 ile Nevşehir, %7,9 ile Zonguldak, %8,1 ile Kırşehir ve %8,3 ile Karaman takip etti.

Miktar olarak bakıldığında 383 milyar 149 milyon 788 bin lira ile en fazla tasarruf mevduatı biriktiren şehir İstanbul oldu.

İstanbul’un tasarruf mevduatı, toplam miktarın %43’üne denk geliyor. İstanbul geçen yılın aynı dönemine göre %16,7’lik bir artış gerçekleştirdi. Miktar bazında İstanbul’u takip eden iller sırasıyla; 89 milyar 58 milyon 885 bin ile Ankara, 65 milyar 360 milyon 130 bin lira ile İzmir ve 27 milyar 955 milyon 649 bin lira ile Bursa oldu.

Söz konusu dönemde miktar bazında en az tasarruf mevduatı olan il 251 milyon 554 bin lira ile Bayburt olurken, onu sırasıyla Ardahan, Kilis, Hakkari, Muş, Bitlis, Gümüşhane, Siirt, Iğdır, Bingöl, Şırnak, Ağrı, Kars, Tunceli ve Çankırı izledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Tasarruf kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum