Yatırım yapmaya başla!

Yıldız Holding 2013-2017’de Türkiye’nin Milli Gelirine 21,6 Milyar TL’lik Katkıda Bulundu!

Yıldız Holding, kendi bünyesi altında faaliyet gösteren 9 şirketin en iyi uygulamalarının yer aldığı sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.
Yıldız Holding 2013-2017’de Türkiye’nin Milli Gelirine 21,6 Milyar TL’lik Katkıda Bulundu!

Sayısı 320’ye ulaşan marka sayısı ile Türkiye’nin de içinde bulunduğu 130 farklı ülkede faaliyet gösteren Yıldız Holding, ana çatısı altında bulunan 9 şirkete ilişkin sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Her geçen gün büyümeye devam eden kuruluşun yayınladığı bu raporda Pladis, Godiva, Ülker Bisküvi, Bizim Toptan, Şok Marketler, Besler Gıda, Kerevitaş, Gözde Girişim gibi markalar yer alırken; bu yıl bu markalar arasına Adapazarı Şeker de adını yazdırarak sürdürülebilirlik uygulamalarını açıkladı.

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü, kuruluşun başta gelen markaları arasında yer alan Ülker’in 1940’lı yıllardan günümüze kadar “israfsız şirket” modeli ile yoluna devam ettiğini vurguladı.

Ülker İsrafsız Şirket ModeliTütüncü, yayınlanan sürdürülebilirlik raporunu Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Begüm Mutuş ile birlikte inceledi. Ülker Büsküvi’nin 2013-2017 dönemleri arasında 919 milyon TL’lik sabit sermaye yatırımı yaptığına dikkat çekti ve bu sayede Türkiye’nin milli gelirine 21,6 milyar TL’lik katkıda bulunduğunu bildirdi.

Yıldız Holding olarak 65 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Tütüncü, bunun yanı sıra tedarikçi sayılarının 5200, çiftçilerinin 2900, distribütörlerinin sayısının 400 olduğunu ve toplamda 68 fabrikaya sahip olduklarını belirtti. Kuruluşun ilk gününden bu yana kurucu Sabri Ülker’in israfsız şirket olma yolundaki modelini esas alarak faaliyetlerine devam ettiğini hatırlattı. Bu kapsamda kaynakları doğru kullanma, tasarruf ve verimlilik gibi kavramların kendileri için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Kuruluş olarak benimsedikleri sürdürülebilirlik anlayışının diğerlerine benzemediğini ifade eden Tütüncü, buradaki temel farkın süreci yalnızca kendi birimleri ile sınırlı tutmak yerine tedarikçilere de yansıtmak olduğunu söyledi. Kuruluşun faaliyetleri içinde yer alan her bir birimin bütüncül bir yaklaşımla hareket ederek fikir birliği kapsamında çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Tütüncü, Yıldız Holding’in “mutlu ol, mutlu et” anlayışını baz alarak personellerinin mutluluğuna önem verdiğini açıklayan Tütüncü, Kasım ayından itibaren mesai saatlerini düşürdüklerini açıkladı. Bunun personelleri mutlu etmek adına yapıldığını vurguladı ve mutlu olan çalışanlarda şimdilik verimlilik artışı gözlemlediklerini ifade etti. Yıldız Holding geçtiğimiz ay “Best Employer Brand-En İyi İşveren Markası” seçilmişti.

Yıldız Holding sürdürülebilirlik faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Begüm Mutuş, Ülker’in karbon salımını artırmadan her yıl büyümeye devam ettiğini ve üretimde kullanılan su kullanımının azaltılarak 2024 için hedeflenen seviyeye ulaşıldığını açıkladı.

Yıldız Holding Begüm MutuşÜlker ve diğer bütün markalara ait fabrikalarda önceliğin çevre olduğunu vurgulayan Mutuş, Ülker fabrikalarından üretim esnasında çıkan atıkların geri dönüşüm-kazanım oranının %90’lara yükseltildiğini ifade etti. 2018 yılından bu yana 92 ton plastik ve 173 ton kağıt kullanımının azaltıldığını ekledi. Şirketin ham madde kullanımında da yerli ürünlerin kullanımına önem verdiğini belirtti. Mutuş, 2023 yılında buğday ihtiyacının tamamının yerli üreticilerden karşılama hedefi belirlediklerini duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum