Yatırım yapmaya başla!

Yıldız Holding’in Borçları Tek Çatı Altında Toplanıyor

Önceki aylarda bankalara olan borçlarını yeniden yapılandıran Yıldız Holding’in alacaklıları tek çatı altında toplandı. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamanın detayları şöyle…
Yıldız Holding’in Borçları Tek Çatı Altında Toplanıyor

Bu yılın başında borçlarının bir kısmını yeniden yapılandıran ve geçtiğimiz günlerde 2 milyar dolarlık varlık satacağını duyuran Yıldız Holding ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi web sitesinde yayımlanan duyuruya göre; Yıldız Holding ile alacaklı bankalar tarafından ayrı ayrı uygulamaya alınan sendikasyon anlaşmasının, çerçeve anlaşmasının temel prensiplerince, şirketin de uzlaşısıyla, alacaklı tüm bankaların bir araya geldikleri tek sözleşmeye dönüştürüldüğünü bildirdi.

TBB tarafından yapılan açıklamada bankaların yeniden yapılandırmada ödeme veya yeni itfa planı yoluyla vade, ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağlayacağı belirtildi.

Yıldız Holding uzun zamandır kredi aldığı bankalara olan borcunu geri ödemede sıkıntı yaşıyor. Borçların bir kısmının yeniden yapılandırılmasının yanında, elindeki bazı varlıkları satarak da yükünü hafifletmeye çalışıyor. TBB bugün yaptığı açıklamada, söz konusu borçların tek çatı altında takip edileceğini bildirdi.

Her bir müşterinin mali durumu, ödeme gücü ve uzun dönem borçlu-alacaklı ilişkisinin ayrı ayrı değerlendirildiği, karşılıklı iyi niyete ve özveriye dayalı davranılarak yeniden yapılandırma konusunda esneklik sağlandığı ifade edildi. Bu bağlamda ülkemiz için ekonomik faaliyetlerde itibarı olan ve katma değer sağlayan işletmelere yapılandırma ve sendikasyon anlaşmalarında hisse devir işlemleri yapıldığı söylendi.

Yıldız Holding’den alacaklı olan tüm bankaların bir arada olduğu, tek bir sözleşme oluşturuldu.

Geçtiğimiz aylarda Yıldız Holding ile alacaklı bankalar arasında ayrı ayrı uygulamaya alınan sendikasyon anlaşması yapılmıştı. TBB bugün yaptığı açıklama ile çerçeve anlaşmanın temel prensipleri esas alınarak, ticari kurallar içinde alacaklı tüm bankaların bir araya getirildiği, yeni ve tek bir sözleşmeye dönüştürüldüğü bildirildi.

Bu çalışmalar sayesinde borçların geri ödeme kabiliyetinin artması beklenen işletmelerin ekonomik faaliyetlerini sağlıklı şekilde sürdürmelerini amaçlandığı bildirildi. Bunun yanında bankaların da aktif kalitesini korumaları açısından alacaklarını tahsil etmelerinin yolu açılacağı ifade edildi. Bankacılık sektörünün tüm paydaşlarıyla yakın işbirliği içerisinde, tecrübe kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda kullanmaya devam edileceği eklendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum