Yatırım yapmaya başla!

Enerji Bakanı Dönmez: “Yılbaşına Kadar Elektrik ve Doğal Gaza Zam Yok”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, döviz kurlarındaki düşüşün etkisiyle maliyetlerin azaldığını, yılbaşına kadar elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacağını duyurdu.
Enerji Bakanı Dönmez: “Yılbaşına Kadar Elektrik ve Doğal Gaza Zam Yok”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılbaşına kadar elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını müjdesini verirken, maliyetlerin düşmesi durumunda indirime gidilebileceğinin de sinyalini yaktı. Doğal gaz tarafında hiçbir sorunumuz kalmadığını, depolama kapasitesinin ciddi şekilde artırıldığını, fiyatların kur bazlı olması sebebiyle maliyetlerin düşmesi halinde bunun da olumlu yansıyacağını dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, İran ile 5-6 yıllık doğal gaz kontratımız olduğunu söyledi.

Doğal gazı komşu ülke olan İran’dan aldığımızı belirten Dönmez, TÜPRAŞ’ın ise ham petrol ithal ettiğini söyledi. Bu hafta başında ABD İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci etabını devreye soktu. Ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi İran’dan petrol ithalatı yapma konusunda muaf tuttu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararı ve petrol fiyatlarının yükselmesini istemediğini belirten açıklamalarının ardından düşüşünü hızlandıran petrol, tarihinin en uzun günlük düşüş serisine yöneldi. Bakan Dönmez ABD yönetiminin 6 ay sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapıp karar vereceğini söyledi.

Bakan Dönmez yılbaşına kadar elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını söyledi.

Döviz kurlarındaki düşüşün maliyetleri de olumlu anlamda etkilediğini, maliyetlerin daha da düşmesi halinde yılbaşından önce bir de indirim uygulanabileceğinin sinyalini verdi. Piyasalardaki fiyatların maliyetlere yakın seviyelerde olduğunu belirten Dönmez, Rekabet Kurumu’nun durumu yakından takip ettiğini anlattı. Akkuyu’yu 2023 yılında ülkemize kazandırmayı hedeflediklerini, Sinop’ta Japonlarla, Trakya’da Çinlilerle iş birliği içerisinde olduklarını, nükleerde uygun koşullar oldukça da ilerlemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Son derece modern ekipmanlarla donatılan Fatih gemisi ile 3585 metrelik bir derinliğe ulaşıldığını bildirdi.

Hedeflerinin 5000 metreye ulaşmak olduğunu belirten Dönmez, indikleri derinlikte de petrol veya doğal gaz rezervine rastlamayı umduklarını, kimsenin kaynağında gözlerinin olmadığını ve kendilerine müdahale edilmesini istemediklerini ifade etti. İkinci sondaj gemisi için de satın alma işlemlerinin gerçekleştiğini, testlerinin yapılarak Türk kara sularında göreceğimizi sözlerine ekledi.

Fatih ile aynı teknik özelliklere sahip bu geminin Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine devam edeceğini ve yılda 2 sondaj kuyusu açabileceklerini anlattı. Depolama alanlarının artırılması sayesinde 300 milyon metreküp doğal gaz arzını sağlayacak sisteme sahip olduğumuzu ve sisteme 303 milyon gaz verecek hale geldiğimizi ifade etti. Tuz Gölü’nde 600 milyon metreküp doğal gaz depolama kapasitesi olduğunu söyleyen Dönmez, bu rakamın iki yılda 1 milyar, 4 yılda 5,4 milyar metreküpe çıkacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum