Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Yılbaşında Leblebi ve Tuzlu Fıstığa Yönelince Fiyatlar Uçtu!

Yılbaşında Antep fıstığı ve fındığın fiyatları artınca kuruyemişten vazgeçemeyen tüketicilerin tercihi leblebi ve tuzlu fıstıktan yana oldu.
Tüketici Yılbaşında Leblebi ve Tuzlu Fıstığa Yönelince Fiyatlar Uçtu!

Yılbaşı kutlamalarının olmazsa olmazı kuruyemişe gelen yüksek talep, fiyatlarda artışlara neden oldu. Fiyatı zaten ucuz olmayan Antep fıstığı ve fındık gibi ürünleri, bunları alamayan tüketicilerin yönelimi nedeniyle kabuklu fıstık ve leblebi de izledi. Üretimde düşüş ve stok sorunu gibi olumsuzluklarla yıl boyu mücadele etmek zorunda kalan Antep fıstığı ve fındık, pahalılığı nedeniyle tüketiciyi zorladı.

Hal böyle olunca bu ürünleri daha az miktarda satın almak durumunda kalan tüketici, yılbaşında kabuklu fıstık ve leblebi alımına yöneldi. Bu durumu fırsat bulan satıcılar o gün iki ürünün fiyatlarında %30-50 oranında artış yaptı.

Tüketiciler Leblebi Alımına YöneldiMarketlerde gözlenen bu artış, kuruyemiş tezgahlarına da fiyat artışı olarak yansıdı. Yılbaşı dolayısıyla yükselen fiyatların kısa bir süre sonra eski haline dönmesi bekleniyor. Yaşanan bu durum, marketler için “leblebi-fıstık piyangosu” şeklinde yorumlandı.

2019 yılında Antep fıstığında en düşük kilogram fiyatı 60 TL idi. Fiyatların bu yıl 90-120 TL arasında değiştiği görülüyor. Fındık ise 2019’un başlarında kilogramı 40 TL’den satılırken, şimdilerde 65-90 TL’den tüketiciye sunuluyor. Geçtiğimiz yıl 18 TL civarındaki leblebi ise 35 liraya ve tuzlu fıstık ise 12 liradan 35 liraya kadar yükselerek ciddi bir artışa imza attı.

Tavşanlı Leblebiciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Mustafa Sarı, Kütahya’nın Tavşanlı bölgesinin Türk leblebi üretiminde önemli bir yeri olduğunu belirterek burada kilogram fiyatının 8-12 lira arasında değiştiğini aktardı. Buradaki düşük rakamların ardından İstanbul’da leblebi fiyatlarının kilogramı 20-22 TL’nin üzeri olmasını abartı bulduğunu dile getirdi.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Danacı, 2019 yılında Antep fıstığı ve fındık gibi ürünlerin fiyatlarında büyük artışlar olduğunu açıkladı.

Antep Fıstığı Fiyat ArtışıYılbaşından 1 hafta önce yaptığı gözlemlere göre leblebi fiyatlarında bir dengesizlik görmediğini açıklayan Danacı, piyasadaki en iyi leblebinin kilogramı 15 liradan satıldığını, kavrulması ve çeşitli maliyetlerle birlikte bunu 22 liraya çıkmasının normal olduğunu aktardı.

Fakat Danacı’nın bu açıklamalarına rağmen leblebide görülen fiyat oynaklıkları dikkat çekiyor. Ürünün kilosu açık satımlarda 25 TL, paketli olduğunda 35 TL ve iyi markalı olduğunda 42 TL’ye kadar çıkıyor. Leblebinin başkenti Çorum’da ise kilogram fiyatları 15 TL’den başlıyor.

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, fiyatta şehre göre görülen değişimlerin üründen kaynaklı olmadığını, bu durumu üretim ya da tüketim ile ilişkilendirmenin doğru olmayacağını söyledi. Leblebide fiyat artışını tetikleyecek olan nohut rekoltesinde ise yıllık bazda bir değişikliğin olmadığı tespit edildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri de bunu destekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum