Yatırım yapmaya başla!

Yetkililerin Thomas Cook Açıklamaları En Az Mağduriyetle Krizden Çıkışa Çabalandığını Gösteriyor

Thomas Cook iflasının ardından kriz devam ederken, TÜROFED Başkanı Ayık'tan oluşan hasarların en az mağduriyetle giderilmesi için çabalandığına yönelik bir açıklama geldi.
Yetkililerin Thomas Cook Açıklamaları En Az Mağduriyetle Krizden Çıkışa Çabalandığını Gösteriyor

Thomas Cook’un iflasının ardından zor durumda kalan İngiliz turistler, dün başlayan ülkeye döndürülme faaliyetleriyle birlikte Türkiye’den yaşadıkları bölgeye uçuyor. Ülkelerinden tatil yapmak üzere Muğla ve Antalya’nın farklı bölgelerini tercih eden çok sayıda turist, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun tahsis ettiği uçak sayesinde Türkiye’de mahsur kalmaktan kurtulurken, dönüş yolculukları bugün de devam ediyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, tur şirketinin iflasından dolayı oluşan sorunları yönetmeye ve mümkün olan en az mağduriyetle krizden çıkmaya çalıştıklarını açıkladı.

TÜROFED Başkanı Osman AyıkTatil için Antalya’yı seçen ve tatil sürelerini dolduran 1050 turistin İngiliz Sivil Havacılık Kurumu tarafından Antalya Havalima’na indirilen 5 uçakla ülkelerine yollandığı öğrenildi. Öte yandan Muğla bölgesinde tatil yapan turistlerin için yollanan uçakların ise iniş ve kalkış için Dalaman ile Milas-Bodrum Havalimanları’nı kullanıldığı öğrenildi. Ülkelerine dönmek isteyen çok sayıda turistin yoğunluk oluşturduğu havalimanlarında yolcular sivil havacılık kısmına yönlendiriliyor.

Turistlerin ülkesine döndürülmesine yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında, iki günde 14 uçak ile toplamda 3500 turistin tatillerinin ardından ülkelerine uçtuğu öğrenildi. Söz konusu bölgelerde tatillerine devam eden yaklaşık 20 bin İngiliz turistin 6 Ekim’e kadar ülkelerine döneceği biliniyor.

Ayık, açıklamalarında bu sürecin büyük bir titizlikle yönetildiğini belirtirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın devreye girerek Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte İngiltere’nin zarar görmesi muhtemel işletmelerine destek fonu sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca durumla ilgili Bakan Mehmet Nuri Ersoy ile iletişimde bulunduklarını söyledi.

Ayık’ın açıklamalarının ardından konuşan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Thomas Cook iflasının tüm dünya turizmini etkilediğini söyledi.

POYD Başkanı ArmacaSüreci soğuk kanlı bir yaklaşımla yönetmeye çalıştıklarını aktaran Atmaca, Türkiye’ye gelen çok sayıda Thomas Cook müşterisinin zarar almadan ülkelerine dönmek istediklerini, bunun yanında işletmelerin alacaklarının peşinde koşarak zor durumda kaldığına değindi.

Thomas Cook’un batmasının turizm sektörünü derinden sarsacağını bildiren Atmaca, bu olaydan iş birliği ile en az zararla çıkmaya uğraşılması gerektiğini vurguladı. Ardından kredi desteği sağlamanın sektörün nefes almasını sağlayacağını ekledi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bu konuda tecrübelerine güvendiklerini ve iş birliği yapmayı başarabilen iyi bir destinasyona sahip olduklarını belirtti.

Otelcilerle sürekli iletişim halinde olduklarını açıklayan Bülbüloğlu, olayın meydana geldiği gün kaydettiği açıklamalarında öncelikli amacın Türkiye’deki turistleri ülkelerine ulaştırmak olduğunu açıklamış, ardından söz verildiği gibi dönüş faaliyetlerine başlanmıştı.

Bülbüloğlu, yapılan görüşmeler ve incelenen sorunlar kapsamında, oluşan bu krize yönelik herkesin bilinçli ve aktif bir şekilde çalıştığı kanısına vardığını söyledi.

Bilinçli ve Aktif ÇalışılıyorMarmaris bölgesindeki otel işletmelerinin tek amacının turistin güvenliği ve rahatlığını sağlamak olduğunu söyleyen Ayık’ın ardından bir dizi görüş de Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt’tan geldi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı ve konaklamakta olan tüm Thomas Cook müşterilerinin bütün ödemelerinin ATOL güvencesi altında olduğuna yönelik açıklamalarını anımsattı.

Önceki dönemlere ait borçların iflas masasına devrolduğunu üzüntüyle açıklayan Özyurt, üyelerin yolladığı formlarla yollanan müracaatların iflas masasında değerlendirmeye alınacağını bildirdi. Ardından, şu an Bodrum’da tatil yapmakta olan turistlerin sorunsuz bir şekilde tatillerine devam ettiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum