Yatırım yapmaya başla!

Sektör Temsilcileri Yeşil Pasaport için İhracat Limitinin Düşürülmesinden Memnun

TİM Başkanı Gülle, yeşil pasaport için daha önce 1 milyon dolar olan ihracat limitinin 500 bin dolara indirilmesinin çok yerinde bir karar olduğunu belirti. Bu sayede 10 bin ihracatçının daha yeşil pasaportlu olacağını söyledi.
Sektör Temsilcileri Yeşil Pasaport için İhracat Limitinin Düşürülmesinden Memnun

Resmi Gazete’nin 11 Kasım 2019 tarihli sayısında yayımlanan İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar kapsamında ihracatçı firmaların yeşil pasaport edinebilmesi için gereken limit miktarı 1 milyon dolardan, 500 bin dolara düşürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı 500 bin doların üzerinde olan firmalar yeşil pasaport adı verilen hususi damgalı pasaporta sahip olabilecekler.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle alınan karardan memnun olduklarını, bu sayede 10 bin ihracatçının daha yeşil pasaport sahibi olabileceğini dile getirdi.

Yapılan düzenleme ile firmaların yıllık ihracat miktarına göre yeşil pasaport verilecek yetkili sayıları belirlendi.

Yeşil Pasaport LimitiBuna göre yıllık ortalama 500 bin – 10 milyon milyon dolar arasında ihracat yapan firmaların bir yetkilisine, 10 – 25 milyon dolar arasındakilerin iki, 25 – 50 milyon dolar arasındakilerin üç, 50 – 100 arasındakilerin dört ve 100 milyon dolar üzerinde ihracat yapan firmaların beş yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda 11 bin 952 ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini söylemişti. TİM Başkanı Gülle ise yapılan düzenleme ile bu sayının 10 bin artışla 22 bin 952’ye yükseldiğini söyledi.

Başkan Gülle yeşil pasaport şartı için limit miktarının düşürülmesinin ihracatçılara yeni imkanlar sunacağını belirtti.

Gülle Yeşil Pasaport YorumuÜlkemizin ihracatını her alanda artırmak için yoğun çalışma yürüttüklerini söyleyen gülle 223 ülkeye ihracat yapıldığını açıkladı. Bu doğrultuda 2017 yılında getirilen hususi damgalı pasaport imkanının sektör açısından çok büyük bir adım olduğunu hatırlattı.

Çünkü güncel verilere göre dünya ticaretinin %75’ini oluşturan ülkeler yeşil pasaportu olan ihracatçılara vize muafiyeti tanıyor. Bu pasaport için gereken ihracat limitinin 500 bin dolara indirilmesinin ihracatçılara yeni kapılar açacağını ve birçok imkandan yararlanmasını sağlayacağını söyledi.

Bu gelişmelerin beraberinde ihracat hacmimizi de artıracağını sözlerine ekledi. Yapılan düzenlemenin ihracatçılar ailesince memnuniyetle karşılandığını söyleyen Gülle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Ticaret Bakanı Pekcan’a teşekkürlerini iletti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum