Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Hotiç’ten Sonra Yeşil Kundura’dan Konkordato Kararı Geldi

Dev ayakkabı firmalarından ardı ardına konkordato ile ilgili kararlar gelmeye başladı. Eylül başında Hotiç'ten gelen karar sonrası, şimdi de Yeşil Kundura başvuru yaptığını açıkladı. İşte detaylar;

Ülkemizin en eski ayakkabı markalarından birisi olan Yeşil Kundura, konkordato başvurusunda bulundu. Yeşil Kundura Sanayi AŞ, yaşadığı mali darboğazı aşamadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Mahkeme, şirkete yönelik yeni haciz yapılmasını yasakladı. Üç ay geçici mühlet verdi ve faaliyetlerinin denetirimi ile onayı için de iki kişilik konkordato komiseri atadı.

Yeşil Kundura’dan gelen açıklamada, son dönemde yaşanan yüksek faizlerin uzun vadeli yatırımlara imkan vermediği belirtti.

Yeşil Kundura Konkordato Kararı

Yeşil Kundura Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kızanlıklı, mahkemeye yapılan başvuruda gerekçeler hakkında bilgi verdi. Yüksek faizlerin yatırımları engellediğini dile getirirken, Türk lirasında görülen değer kaybının satışları iyice azalttığını söyledi. Aynı zamanda ithal girdilerin kurdaki dalgalanmalardan etkilenmesi ve bunun gibi birçok olumsuz ekonomik gelişme yüzünden kısa vadeli ödemelerde sorun yaşadıklarını açıkladı.

Kızanlıklı, “kısa vadeli ödemelerimizde yaşanan güçlükleri bertaraf etmek ve diğer iş ortaklarımızın bu zorlu süreçten olumsuz etkilenmesini önlemek,” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Kızanlıklı Konkordato Yorumu

Yapılan açıklama ve mahkemeye sunulan gereçler kapsamında Avukat Ertuğrul Kılınç’ın konkordato başvuru yapma kararı aldığı belirtildi. Sektörde 1948 yılından beri faaliyet gösteren ve birçok ilke imza attıklarını dile getiren Kızanlıklı, “Konkordato süreci ile mevcut borçlarımızın vadelerini uzatarak işimize odaklanmayı, bu sayede ileriye dönük çalışmalarımızı müşteri, tedarikçi ve bayilerimizin nezdinde -bugüne dek yaratmış olduğumuz güven çerçevesinde- sürdürmeyi hedefliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Yeşil Kundura’nın sahip olduğu varlıkların borçları ödemeye yetecek seviye olduğunu Kızanlıklı tarafından açıklandı.

Varlıklar Borçları Ödemeye Yeter Yorumu

Eylül ayının başında ise 1938 yılından beri sektörde faaliyet gösteren Hotiç, konkordato ilan etmişti. Türkiye’de 150 mağazası bulunan ayakkabı perakendecisi konkordato başvurusunda bulunduğu ve nakit sıkışıklığı çektikleri açıklanmıştı. Hotiç CEO’su Alihan Hotiç; nakit sıkışıklığı, TL’deki değer kaybı, faizlerin öngörülemez olması gibi nedenleri, konkordato gerekçesi olarak sıralamıştı.

CEO Alihan Hotiç, şirketin geçici süreli durumun altından yeniden yapılanma sonrası başarıyla kalkacağını vurgulamıştı.

Hotiç Konkordato Başvurusu

31.08.2018 tarihi itibariyle yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talebinde bulunan Hotiç’ten mevcut ekonomik koşulların faaliyetlerini olumsuz etkilediğini açıklamıştı. Konkordato açıklamasında ise “piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız,” ifadelerine yer verilmişti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle