Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Yatırımcı Borsaya Koşuyor: Hangi Başlıklar Etkili Oldu?

Türkiye’de yerli yatırımcıların finansal varlıklarında hisse senedi payı yüzde 14’e yükseldi. Yatırımcı sayısı ise 8 milyon 624 bin 243 ile yeni zirveye ulaştı. İşte detaylar;
Yerli Yatırımcı Borsaya Koşuyor: Hangi Başlıklar Etkili Oldu?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca vatandaş, artan enflasyon oranlarıyla birlikte birikimlerini korumak ve kazançlarını artırmak için en doğru yatırım aracını seçmeye çalışıyor. Sıklıkla açıklanan halka arzlar ve yeni rekorlarla birlikte yatırımcıların borsaya yönelik ilgisi arttı.

Ekonomi yönetiminin uyguladığı politikalar ve enflasyonun düşeceğine yönelik inancın artması, borsada beklentilerin iyileşmesine ortam hazırladı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) verilerine göre Nisan sonu itibarıyla yerli yatırımcıların hisse senedi payı yüzde 14’e yaklaştı ve 2024’ün zirvesine ulaştı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan elde edilen bilgilere göre Türkiye’de 17 Mayıs itibarıyla toplam yatırımcı sayısı 8 milyon 624 bin 243 ile rekor düzeyi gösteriyor. TSPB verileri yurt içi yerleşiklerin 25,15 trilyon liralık varlıklarının 3.51 trilyon lirasının hisse senedi piyasalarında değerlendirdiğine işaret ediyor.

Yatırımcı Sayısı Neden Artıyor?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) neredeyse her hafta yeni halka arzlara onay vermesi, özellikle borsaya yeni katılmayı düşünen yatırımcıların ilgisini daha da artıyor.

Uluslararası finans kuruluşlarının ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu pozitif yönde güncellemesi, risk priminin düşmesi, Türkiye’nin gri listeden çıkma ihtimali gibi faktörler yabancı para girişini artıyor.

GCM Yatırım Banner

Yabancıların Borsa İstanbul’da alımlarını artırması, borsada yeni rekorlara kapı açıyor. Borsadaki sert yükselişler ve rekorlara eşlik etmek isteyen yerli yatırımcıların hisse senetlerine olan ilgisini yukarı taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.