Yatırım yapmaya başla!

Yerli Üretim Logosu Zorunluluğu 3 Ekim İtibarıyla Başlıyor!

Ağustos ayında duyurulan yerli üretimde logo kuralında geçiş süreci tamamlandı. Türkiye'de üretilen malların fiyat etiketlerinde yerli logo kullanma zorunluluğu yarından itibaren başlıyor.
Yerli Üretim Logosu Zorunluluğu 3 Ekim İtibarıyla Başlıyor!

Türkiye’nin son dönemde içinde bulunduğu sıkıntıların daha rahat atlatılması adına alınan önlemler arasında yer alan etikette yerli üretim zorunluluğu yarından itibaren başlıyor.

Geçtiğimiz ay Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulan bildiride; tüketiciyi korumak, döviz kurlarından kaynaklanan risklerden daha az etkilenmek ve yerli malı kullanımına teşvik edilmesi amacıyla, Türkiye’de üretilen ürünlerin fiyat etiketlerinde yerli malı olduğunu gösteren logonun kullanılmasına zorunluluk getirildiği bildirilmişti. Söz konusu gelişmede 15 günlük geçiş sürecinin tamamlanmasıyla, etikette yeni dönem yarından sonra hayata geçiriliyor.

Üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde, yerli üretim logosu kullanımı 3 Ekim 2018 tarihi itibarıyla zorunlu olacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan Fiyat Etiketi Yönetmeliği düzenlemesine göre; üretim yeri Türkiye olan ürünlerde etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih gibi bilgilerin yanında, yerli üretim logosu mutlaka yer alacak.

Bu logonun ayrıca tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir olması sağlanacak. Fiyat güncellemelerinde ise eski fiyatın etikette bulunma zorunluluğu olmayacak. Bunun yerine yalnızca malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarihin belirtilmesi zorunlu olacak.

Etikette yerli logo mecburiyeti, yabancı firmaların Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan ürünleri için de geçerli olacak.

Söz konusu kural yabancı firmalar tarafından ülkemiz sınırları içerisinde üretilen her türlü mal ve ürün için de geçerli olurken, düzenlemeye uymayanlara idari para cezası uygulanacak. Yerli logonun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespit edilmesi halinde, fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira, ayrıca Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı alana göre 6 bin 900 lira – 276 bin 345 lira arasında idari para cezası uygulanabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum