Yatırım yapmaya başla!

Yerli Teknolojiyle Sentetik Petrol Üretimi Başlıyor

Yerli Teknolojiyle Sentetik Petrol Üretimi Başlıyor

Balıkesir’in Gönen ilçesinde Yenilenebilir Enerji A.Ş. Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi açıldı. Altaca Grup tarafından % 100 yerli teknolojiyle inşa edilen tesise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Balıkesir valisi Mustafa Yaman, Balıkesir milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip gibi çok sayıda isim katıldı.

Altaca Enerji’nin Gönen tesislerinde biyogaz tekniğinin geliştirilmesi ile sentetik petrol üretimi sağlanacak. Altaca Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Altaca, doğada petrolün oluşumu için milyonlarca yılda gerçekleşen işlemlerin 28 dakikaya sığdırılarak, hayvansal ve bitkisel atıklardan sentetik petrol elde ettiklerini, kurdukları tesiste ise günde 20-30 ton ham petrol üretileceğini ifade etti.

Tesisin açılışında konuşma yapan Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu şu sözleri söyledi; “Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, 2015 sonu itibariyle diğer etapları tamamlandığında; atıklardan biyogaz ve elektrik organik sıvı-katı gübre, hümik asit ve sentetik petrol üreten, dünyanın ilk entegre tesisi olacak. %100 Türk teknolojisiyle çalışan tesisimizde yılda 20 bin ton organik gübre üretilebiliyor ve sırada sentetik petrol var. Bu teknolojinin patenti bizde ve 20 milyon dolarlık harcama yapıldı,” dedi.

Üretilecek olan sentetik ham petrolün diğer petrol ürünlerine kıyasla daha kolay rafine edileceğini belirten Önoğlu, elde edilecek ham petrolün ise rafinericilere satılacağını söyledi.

Kurdukları bu tesisin dünyada türünün tek örneği olduğunu ifade eden Önoğlu, günde 400 ton atığı yok ederek; göl, deniz, yeraltı suları ve çevreyi kirletmelerini engellediklerini belirtti. Alper Önoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Sıra endüstriyel boyuta geldi. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bu tesisin 2.5 katı büyüklüğünde tamamen endüstriyel amaçlı 200 fabrika kurulabilir. Bunları kendimiz işletmek için değil, talep eden yatırımcılar için kurmayı ve know-how ile özel katalizörlerimizi onlara satmayı planlıyoruz.”

Önnoğlu geliştirdikleri teknoloji ile tesis kurmak isteyen yabancılardan da talep aldıklarını söyledi. Ortaya çıkardıkları bu teknoloji ve model sayesinde Türkiye’nin takip edilen bir ülke olacağını belirten Önoğlu; dal, yaprak, ağaç kabuğu, çalı, çırpı, hayvan gübresi, anız ve evsel çöplerin organik bölümlerinin katalitik sıvılaştırma (CAT-LIQ) ile petrole dönüştürebileceğini ifade etti.

Hasan Alper Önoğlu, Gönen Altaca Çevre ve Enerji Kompleksi hakkında yaptığı açıklamalara şu sözlerle devam etti;

“Tesis kendisini yaklaşık 5 yılda amorti edecek. Bunun 2.5 kat büyüklüğündeki endüstriyel boyuttaki yatırımda ise amortisman süresi 3-3.5 yıla iniyor. Biz teknoloji firmasıyız, hedefimiz teknolojiyi dünyaya satmak. Bizim de fabrikalarımız olacak,” dedi.

Önoğlu son olarak, ABD’nin atıklardan enerji için bir destek mekanizması oluşturmaya çalıştığını, bu mekanizmanın Türkiye’de oluşturulması için Bakanlık ve EPDK ile görüşme yaptıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum