Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Otomotiv Devi için İyi Haberler Gelmedi: Yatırımcı Ne Yapmalı?

Dalgalı seyirde ayakta kalmaya çalışan şirketler gelecek yıl olgunlaşacak gelişmelere göre kazancını hisselerine yönlendirecekken Tofaş için beklentiler dikkat çekti.
Yerli Otomotiv Devi için İyi Haberler Gelmedi: Yatırımcı Ne Yapmalı?
HABER GİRİŞ

Bilançosunda net kâr artışı ve hisselerinde zirve yükselişlerle öne çıkan yerli otomotiv şirketi Tofaş Türk için TEB Yatırım’dan borsa yorumu geldi. Orta Doğu geriliminde satış baskısıyla karşı karşıya kalan BIST 100 endeksinin düşüş yaşadığı günlerde kırmızı mumlara tanık olan şirket hisseleri için değerlendirmeler yeniden revize edildi.

TEB Yatırım raporunda, gelecek yıl yavaşlayacağı beklentilerinin paylaşıldığı yurt içi otomobil pazarından en fazla etkilenmesi beklenen şirketler arasında Tofaş’ın olduğu tahmini yapıldı.

Stellantis Otomotiv’in satın alımıyla Tofaş’ın iç pazarda payı artsa da bu yıl varlık göstermeye başlayan elektrikli araçlar ile pandemiden sıyrılan Çin markalarının yükselen etkisinin de şirket için negatif yansımalarının olacağına dikkat çekildi.

Şirketin yatırım getirilerini artıracak gelişmelerin ancak 2025 yılında yaşanabileceği, Bursa fabrikasındaki kapasite yükseldiğinde pozitif etkilerin görülebileceği çıkarımı yapıldı.

Raporda, “Piyasanın, şirketin güçlü ve verimli üretim kapasitesine ancak 2025’ten sonra değer atfedeceğini düşünüyoruz” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu tespitlerden yola çıkarak TEB Yatırım, ‘al’ tavsiyesini ‘tut’a çevirdi. Hedef fiyatını 358,50 TL’den 314,94 TL’ye düşürdü.

TOFAŞ Hisse 14-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada TOASO koduyla işlem gören Tofaş hisseleri yatırımcısına yüzde 100’ün üzerinde kazanç sunanlar arasına eklense de BIST 100 endeksinin düşüş gösterdiği günlerde kazancını koruyamadı.

Aylık yüzde 10’un üzerinde, haftalık ise yüzde 4’e yakın düşen şirket hisseleri TSİ 12.30 itibarıyla yüzde 1’in altında zayıf bir toparlama göstererek, 248,9 liradan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın