Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yerli Otomobil için Yarışan 20 İl ve Avantajlı Yönleri

Yerli otomobil ile ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Üretimi yapacak şirketler belirlendikten sonra şimdi nerede yapılacağı konuşulmaya başladı. İşte detaylar;
Yerli Otomobil için Yarışan 20 İl ve Avantajlı Yönleri
Yorum

“Ha çıktı ha çıkacak” diye merakla beklediğimiz yerli otomobil için işler biraz daha ciddileşmeye başladı. Yerli otomobili üretecek ‘babayiğitler’ belirlenirken, üretimin hangi ilde olacağı konusunda yarış devam ediyor. Birçok kişi Bursa gibi otomotiv devlerinin bulunduğu illerin seçileceğini düşünse de aklınıza gelmeyecek iller de bu yarışa dahil olmak istiyorlar. Dolayısıyla Sanayi Bakanı Faruk Özlü‘nün “şehirleri yarıştıracağız” açıklamaları karşılığını bulmuş oluyor.

Türkiye’de otomotiv sektörü dediğimiz zaman aklımıza gelen illerden ilki, Bursa da talipler arasında.

Bursa ve Avantajları

Otomotiv sanayisinin merkezi olması, güçlü yan sanayi altyapısının bulunması en önemli avantajlarındandır. Aynı zamanda oto test merkezi yatırımları ile limanlara yakınlığı en güçlü taliplerden olmasını sağlıyor.

Otomotiv sektörü dediğinde akla gelen ikinci bir isim ise Kocaeli’dir.

Kocaeli ve Avantajları

Türkiye’nin otomotiv sektörü açısından güçlü illerinden birisi olması ve limanlara yakınlığı avantaj elde etmesini sağlıyor. Eleman konusundaki avantajı ve dış pazarlara yakınlığı da öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Otobüs, midibüs, kamyon ve kamyonet üretimi olan Adana, yerli otomobil için ilk taliplerden birisi.

Adana ve Avantajları

Limanlara 1 saat uzakta olması, Osmaniye’de demir – çelik sektörünün gücü ve üniversitelerin otomotiv çalışmaları, Adana’nın avantajlı yönlerini oluşturuyor.

Ankara, Ostim ve sanayi siteleri ile en önemli kozu elinde bulunduruyor.

Ankara ve Avantajları

Aynı zamanda üniversitelerinin konuya olan yetkinliği, 8 teknoparkı, 11 organize sanayi bölgesi ve 29 Ar-Ge merkezi bulunuyor. Limanlara ise kısmen uzak olması, dezavantaj olarak görülebilir.

Kuzey kısmında hazır yer imkanı bulunan Sakarya da yerli üretime talip.

Sakarya ve Avantajları

Yan sanayi için alanı olması, otomotiv yatırımları ve ulaşım hatlarına yakınlığı ile elinde avantaj bulunan iller arasında. Aynı zamanda mesleki branşlarda öğrenci sayısının yüksek olması da artı yönlerdendir.

Aksaray ise 500 hektarlık alanı ücretsiz vereceğini belirterek üretime talip olan iller arasında yer alıyor.

Aksaray ve Avantajları

Limanlara uzak olmaması, altyapı sorununun bulunmaması ve coğrafyasının düzlüğü ile öne çıkıyor. Ayrıca Mercedes Kamyon ve Brisa Bridgestone fabrikaları da Aksaray’da bulunuyor.

Alternatif ulaşım yolları ile Denizli de yerli otomobil üretiminin taliplilerinden.

Denizli ve Avantajları

Ulaşım yollarına ek olarak ülkenin her köşesine kolayca ulaşım sağlayabilecek olması ve sanayi bölgesi de avantajlı yönlerinden.

Düzce de yerli otomobil üretimi için değerlendirilecek iller arasında yer alıyor.

Düzce ve Avantajları

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce’nin ölçek olarak büyük olmadığını ve geniş arazilerinin bulunmadığını söyledi. Buna karşın arazisinin çok kıymetli olduğunu ve çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu nedenle Düzce’nin ikinci fazla değerlendirileceğini söyledi.

Yerli otomobilin motorlarını Elazığ yapmak istiyor.

Elazığ ve Avantajları

Sezgin Motor Makine’nin Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin, şu anda günlük 500 adet motor üretebilme kapasitelerinin bulunduğunu söyledi. Tam kapasite çalıştıklarında ise günlük olarak bu rakamın 1400’e çıkabileceğini, ayda ise 40 bin motor üretebileceklerini dile getirdi.

Erzurum da yerli otomobil üretiminin yapılması konusunda oldukça istekli iller arasında yer alıyor.

Erzurum ve Avantajları

Erzurum OSB Başkanı Zafer Ergüney, “bu yatırım sanayiye doymuş bölgelerde değil, Erzurum’da yapılmalıdır,” dedi. OSBÜK toplantısı ile konu gündeme taşınmış ve talip olduklarını açıklamışlardı.

5 milyon metrekarelik alan tahsisi yapmanın mümkün olduğu Eskişehir de üretime talip olan illerden.

Eskişehir ve Avantajları

Bölgedeki uçak pistinin testlere uygun olması ve ihracatta teknoloji oranının en yüksek il olması avantajlı yönlerinden. Ayrıca motor mükemmeliyet merkezi ve üniversitelerinin sektöre aşina olmasıyla öne çıkıyor.

Sanayi kültürü bulunan Gaziantep ise istekli talipliler arasında yer alıyor.

Gaziantep ve Avantajları

Yatırım yeri sorunu bulunmayan Gaziantep, büyük organize sanayi bölgeleri ile öne çıkıyor. Aynı zamanda Amanos Tüneli’nin bitmesiyle Mersin Limanı’na yakınlığı da oluşacak.

Sanayi konusunda önemli illerimizden olan İzmir de talipliler arasında.

İzmir ve Avantajları

Lojistik avantajları yüksek olan ve demir – çelik üretimi bulunan İzmir, en yakın adaylardan birisidir. Aynı zamanda otomotiv sektörü yatırımları, eleman açısından avantajları da bulunuyor. Aliağa Bölgesi üretim için yatırım yeri sunuyor.

Kayseri ise yerli otomobil için 1 milyon metrekarelik arsa imkanı sunuyor.

Kayseri ve Avantajları

Ticaret ve sanayi kültürünün bulunduğu Kayseri; üniversiteleri, liseleri ve yüksekokulları ile avantajlı görünüyor. Ayrıca 12 il için ticareti faaliyet merkezi olması da büyük bir artı olabilir.

Yatırım için yer imkanı sunan illerden birisi de Konya.

Konya ve Avantajları

Coğrafi özelliklerinin ve bölgenin merkezi konumunun yanı sıra yeni yatırımlarla Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinin doğuyor olması Konya’nın en büyük avantajıdır. Ar-Ge yatırımları ile yetişmiş insan gücünün bulunması sayesinde de öne çıkıyor.

Son dönemde yatırım alanları arasında yer alan Kütahya da aday illerden birisi.

Kütahya ve Avantajları

Ayrıca otomotiv yan sanayi şirketleri ile öne çıkıyor.

Mardin, Ortadoğu’ya yakın olması ile yerli otomobile talip iller arasında yer alıyor.

Mardin ve Avantajları

Aynı zamanda binlerce dönüm alanı da mevcut.

Bedelsiz arsa temini sunan Sivas, yerli otomobil üretiminin istekli illerindendir.

Sivas ve Avantajları

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; altyapıyı hazırlayabileceklerini ve raylı sistemi fabrika alanına kadar ulaştırabileceklerini açıkladı. Yatırımcının neye ihtiyacı olursa Sivas olarak destek çıkacaklarını da sözlerine ekledi.

TOBB’a gerekli dosyaları sunan Diyarbakır ise üretime ev sahipliği yapma konusunda oldukça istekli.

Diyarbakır ve Avantajları

DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanının sürprizleri sevdiğinden ve bir sürpriz yaparak Diyarbakır’ı seçebileceğinden bahsedildi.

“Çelik ve yan sanayi bizde” diyen Hatay da talipliler arasında yer alıyor.

Hatay ve Avantajları

Sektöre yabancı olmayan Hatay, limanları ve iki üniversitesi ile talip iller arasında olduğunu açıkladı. Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder, deniz ulaşımında İskenderum Körfezi’nin büyük bir rol oynadığını hatırlattı. Aynı zamanda Türkiye’de ilk 500’e giren sanayi kuruluşlarının 16’sına sahip olduklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu