Paylaşım

Yerli Otomobil için Rolls Royce Türkiye’de


 

Rolls Royce ve TÜBİTAK'tan teknoloji merkezinde önemli bir anlaşmaya imza atıldı! İngiliz otomobil firması Rolls Royce, yerli otomobillerin üretimi için Türkiye'ye geldi.

Rolls Royce ile daha önce de yerli uçak, araba markalarını değerlendirmek istemesi sebebiyle görüşmeler yapılmıştı. Ekim 2014’te Rolls Royce Başkanı Tony Wood, Sanayi Bakanı Fikri Işık‘a bir mektup yazmış; Türkiye’de bir Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi kurmak istediklerini dile getirmişti. İşte bu hafta başında merkezin kuruluşu açıklandı. Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Maude of Horsham arasında protokol imzaları atıldı.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Çelik ve Rolls Royce Küresel Üretim Direktörü Dr. Hamid Mughal’ın da katıldığı imza töreni, İstanbul’da yapıldı. Törende “ilk endüstri lideri ve kurucu üyesi” ibaresinin, merkezin üretici firmaların ortaklığına açık olmasını ifade ettiği söylendi.

Yerli arabanın motor gibi temel malzemelerinin üretiminin Ar-Ge’sini TÜBİTAK yapacak; ancak Rolls Royce de aktif şekilde rol oynayacak.

Merkezin kuruluşu ile ilgili yapılan duyuruda, imzası atılan bu çalışmanın Türkiye’nin milli projelerinin temelini oluşturan endüstriyel beceri ve yeteneklerin geliştirilmesinde önemli bir adım olduğu belirtildi.
Söz konusu araç için yapılan bazı prototipler, önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

TÜBİTAK’ın yaptığı yerli üretici seçiminde 10’dan fazla firma katılmış, finalde ise Hema Endüstri ve Magna ortaklığı Karsan, Isuzu, Hisarlar, Malkoçlar ve Derindere gibi isimler yer almıştı.

Başarılı tarihi ve şık tasarımlarıyla otomobil sevenlerin gönlünde taht kuran Rolls Royce’nin tarihine; Rolls Royce Hakkında İlgi Çeken 25 Bilgi isimli yazımızdan göz atabilirsiniz.

Bakan Fikri Işık, imzasını attıkları bu büyük teknoloji anlaşması için şu açıklamaları yaptı; “Rolls Royce 100 yılı aşkın bir süredir uçaklar, gemiler ve kara taşıtları için güç üreten önemli bir firma. Yeni Airbus A350 ve Boeing 787 Dreamliner gibi dünyanın en gelişmiş yolcu jetlerine güç veren uçak motorlarıyla tanınıyor,” dedi. Projenin TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleşeceğini ve kamunun arkalarında olduğunu belirten Işık, havacılık sektöründe de dev firmaların Türkiye ile işbirliğinin artmasının, bu firmaların ülkemizde yatırım yapmaları ihtimalini doğurduğunu sözlerine ekledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın