Yatırım yapmaya başla!

Yerli Otomobil 5 Milyon Liraya Satıldı

Yerli Otomobil 5 Milyon Liraya Satıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk yerli otomobilin 5 milyon liraya satıldığını söyledi. Işık, ilk üretilen otomobilin Gebze’de bir iş adamına verileceğini, karşılığında ise bu hayırsever iş adamının Gebze’ye 5 milyon değerinde bir okul yaptıracağını belirtti. Bakan Işık; gezdiği, gittiği her yerde insanların ilk otomobili almak istediklerini ve yoğun bir talep olduğunu ifade etti.

Fikri Işık, sanayide eş değer parça uygulamasını hayata geçirdiklerini söyledi ve sözlerini şu cümlelerle sürdürdü; “Uygulamayla bu parça eş değerdir dediğin zaman istediği yerden bu parçayı alabilecek. İlla yetkili servisten almak zorunda değil. Bu tüketiciye kolaylık sağlayacak, 1 liralık parçayı niye 3-5 liraya alsın. Uygulamayla, kaza halinde aracın tamir masrafı azalacağı için poliçe masrafı azalacak ve tüketici ile esnaf kazanacak. Yerli üretimi de artırmış olacağız,” dedi.

Bakan Işık, Türkiye’deki yerli işlerden ithalat lobilerinin ve ufuksuz siyasetçilerin rahatsız olduğunu söyledi. Yıllar önce Devrim otomobil projesi sahiplenilseydi, şu anda Türkiye’nin, dünyada söz sahibi olan birkaç otomobil markası olurdu dedi.

Güçlü bir iç pazarımız ve gönül coğrafyamız olduğunu söyleyen Işık; “Bugün Erbil’de satılan ürünlerin %80’i Türk markası; ama şundan da emin olun 5-6 sene sonra bu teknoloji de olgunluğa erişecek ve pazara girmek mümkün olmayacak. Bunun için yerli otomobili Türkiye için çok stratejik alan olarak seçtik,” şeklinde yorumda bulundu.

Fikri Işık, 2020’den önce yerli aracın satışa çıkması için tüm gayreti ve çalışmayı göstereceklerini ifade etti. Yerli otomobilin yapılması halinde sanayideki esnafta da ciddi oranda teknolojik değişiklik olacağını söyleyen Işık, yetkili servislerin önemini yitireceğini ve iyi yetişmiş elemanların bütün araçlara bakabileceğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin geleceğini parlak gören Bakan Işık, bu konuda önemli olan tek noktanın, Türkiye’nin istikrarını sürdürmesi gerektiğidir dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum