Paylaşım

Yerli Otomobil 5 Milyon Liraya Satıldı


 

İlk yerli otomobilin satışı gerçekleşti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı TRT haberde 5 milyon liraya satılan yerli otomobil ile ilgili açıklamada bulundu. Ayrıntılar şöyle...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk yerli otomobilin 5 milyon liraya satıldığını söyledi. Işık, ilk üretilen otomobilin Gebze’de bir iş adamına verileceğini, karşılığında ise bu hayırsever iş adamının Gebze’ye 5 milyon değerinde bir okul yaptıracağını belirtti. Bakan Işık; gezdiği, gittiği her yerde insanların ilk otomobili almak istediklerini ve yoğun bir talep olduğunu ifade etti.

Fikri Işık, sanayide eş değer parça uygulamasını hayata geçirdiklerini söyledi ve sözlerini şu cümlelerle sürdürdü; “Uygulamayla bu parça eş değerdir dediğin zaman istediği yerden bu parçayı alabilecek. İlla yetkili servisten almak zorunda değil. Bu tüketiciye kolaylık sağlayacak, 1 liralık parçayı niye 3-5 liraya alsın. Uygulamayla, kaza halinde aracın tamir masrafı azalacağı için poliçe masrafı azalacak ve tüketici ile esnaf kazanacak. Yerli üretimi de artırmış olacağız,” dedi.

Bakan Işık, Türkiye’deki yerli işlerden ithalat lobilerinin ve ufuksuz siyasetçilerin rahatsız olduğunu söyledi. Yıllar önce Devrim otomobil projesi sahiplenilseydi, şu anda Türkiye’nin, dünyada söz sahibi olan birkaç otomobil markası olurdu dedi.

Güçlü bir iç pazarımız ve gönül coğrafyamız olduğunu söyleyen Işık; “Bugün Erbil’de satılan ürünlerin %80’i Türk markası; ama şundan da emin olun 5-6 sene sonra bu teknoloji de olgunluğa erişecek ve pazara girmek mümkün olmayacak. Bunun için yerli otomobili Türkiye için çok stratejik alan olarak seçtik,” şeklinde yorumda bulundu.

Fikri Işık, 2020’den önce yerli aracın satışa çıkması için tüm gayreti ve çalışmayı göstereceklerini ifade etti. Yerli otomobilin yapılması halinde sanayideki esnafta da ciddi oranda teknolojik değişiklik olacağını söyleyen Işık, yetkili servislerin önemini yitireceğini ve iyi yetişmiş elemanların bütün araçlara bakabileceğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin geleceğini parlak gören Bakan Işık, bu konuda önemli olan tek noktanın, Türkiye’nin istikrarını sürdürmesi gerektiğidir dedi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın