Yatırım yapmaya başla!

Yerli ve Milli Teknolojiler için Yurt Dışından Bilgi Transfer Edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tersine beyin göçünü sağlamak için yakın zamanda çağrıya çıkılacağını söyleyerek, hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi paylaştı.
Yerli ve Milli Teknolojiler için Yurt Dışından Bilgi Transfer Edilecek

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi‘nin açılışında konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen, Uluslararası Lider Araştırmacılar destek programı hakkında çalışmaların başladığını söyledi. Tersine beyin göçünü sağlamak için tasarlanan program kapsamında yakında çağrıya çıkılacağını, yerli ve milli teknolojiler için gerekli olan bilginin yurt dışından transfer edileceğini bildirdi.

Bakan Mustafa Varank, Türkiye’de katma değerli üretim ve teknoloji odaklı bir yapısal dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi.

Milli teknoloji ve güçlü sanayi vizyonuyla yola çıktıklarını belirten Varank, bürokrasinin azaltıldığı, araştırmaların, girişimlerin ve sanayicilerin kaynaklara daha hızlı erişebileceği, çözüm odaklı bir yaklaşım benimsediklerini dile getirdi. Konulan hedeflere yenilikçi politikalarımızın ekonomik değere dönüşmesiyle ulaşabileceğimizi söyleyen Varank, son 14 yıl içerisinde milli gelir içindeki Ar-Ge harcamalarının payının ikiye katlandığını, insan kaynağı açısından da kapasitenin artırıldığını belirtti.

Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini kendi bünyesinde yapmak isteyenlere Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi Belgesi veriliyor.

Varank, bu belgeye sahip olan firmaların; vergi indirimi, sigorta prim desteği, gelir vergisi stopajı ve damga vergisi istisnalarından yararlandığını, yenilik ve destek programlarını hedef odakları işbirliğine dayalı, uzun vadeli ve yüksek katma değerli üretmeye yönelik yaptıklarını, bu kapsamda KOSGEB ve TÜBİTAK ile beraber ilerlediklerini söyledi. Şu an faaliyette olan 998 Ar-Ge merkezinde 54 bin personel çalıştığını ve biten proje sayısının 21 bin olduğunu ifade etti.

Faaliyet gösteren 58 teknoparkta, 50 bin kişinin istihdam sağladığı bildirildi.

Son 14 senede teknoparklara 750 milyon liralık ödenek sağlandığını belirten Bakan Varank, önümüzdeki dönemlerde bu alanı daha da güçlendireceklerini, yeni girişimcilerin desteklenmesine odaklanacaklarını söyledi. KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’yla teknoloji tabanlı ve ihracata dayalı üretim teşviki sunduklarını, KOBİ’lerin geleceğe en iyi şekilde hazırlanması için bakanlık olarak tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Bakan Varank sözlerine; “Yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve girişimcilerin geliştirilmesi için fikirden ürün aşamasına kadar gerçekleşen araştırma, geliştirme ve yenilik faaliyetlerini, teknolojik değeri yüksek ürünlerin seri üretime geçiş süreçlerini, yurt dışı pazarlara açılmalarını ve çeşitli finansman kaynaklarına erişim için yapacakları harcamaları desteklemekteyiz. Amacımız, KOBİ’leri, değişimi izleyen değil, değişimi yöneten işletmeler haline dönüştürmektir.” şeklinde devam etti.

Yerli ve milli teknolojiler için gerekli olan bilgi için nitelikli araştırmacıların Türkiye’ye gelmesi sağlanacak.

Beşeri sermaye olmadan sadece hibe ve desteklerle yapısal dönüşümü gerçekleştirmenin mümkün olmadığını söyleyen Varank, firmalarımızın nitelikli işgücü ihtiyaçlarını merkeze alarak tasarlanan Sanayi Doktora Programı ile doktora eğitimi veren kurumlarla, Ar-Ge ve yenilikçilik alanında çalışan firmaların ortak projelerine destek verdiklerini açıkladı.

Bilim İnsanlarımızın Yurda Dönüş Seferberliği Programı ile ülkemiz açısından stratejik değer taşıyan projelere katkı sağlamak için alanında uzman, nitelikli araştırmacıların gelmesi için teşvik yapılacağını söyledi. Türkiye’ye gelen lider araştırmacıların kendi Ar-GE ekiplerini kurabileceklerini, ayrıca yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için akademik bilginin yurt dışından transfer edileceğini sözlerine ekledi.

Deneyap teknoloji atölyeleri ile ortaokul ve lise öğrencilerine projelerini geliştirme imkanları sunulacak.

81 ilde, 100 tane kurulması planlanan bu atölyeler sayesinde; öğrencilerin robotik, kodlama, nanoteknoloji, siber güvenlik, nesnelerin interneti, tasarım ve üretim, mobil uygulama ve yapay zeka gibi çeşitli alanlarda eğitim alması ve projelerini geliştirmesi hedefleniyor. Bunların haricinde ulusal patent başvurularında Avrupa’da yedinci, dünyada on dördüncü olduğumuzu söyleyen Bakan Varank, 120 bini aşan marka başvurusuyla son 6 yıldır Avrupa’da beşinci sırada olduğumuzu belirtti.

Türkiye’nin 1 milyon 600 bin tescile ulaşan bir sınai mülkiyet portföyünün bulunduğunu dile getiren Varank, bu birikimleri artırma ve ticari değere dönüşümünü sağlayacak mekanizmaları kurgulamak amacıyla Sınai Mülkiyet Değerleme Şirketi’nin (TÜRKSMD) önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum