Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerel Yönetim Yatırımları Özel Sektörden Güç Alacak

KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Aydın, kamu ve özel sektör arasındaki yatırım iş birliğinin doğuracağı fırsatları açıkladı. İşte detaylar;
Yerel Yönetim Yatırımları Özel Sektörden Güç Alacak
HABER GİRİŞ

Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Merkezi, hızla artan konut ve sosyal alan ihtiyacına dikkat çektiği bir açıklama paylaştı. KÖİ, bunların doğal afetlere karşı güçlü ve akıllı olarak yeniden tasarlanmasının farklı çözüm yollarının tartışılmasını beraberinde getirdiğini açıkladı.

KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın, KÖİ Modeli’nin uluslararası alanda etkin olarak üst yapı projelerinde kullanıldığını söyledi. Aydın, Eurostat’ın beklentilerinin 2030’a kadar Avrupa’da sosyal altyapı eksikliklerinin tamamlanması için 1,5 trilyon euro tutarında ilave yatırım yapılması olduğunu paylaştı.

Bu çerçevede KÖİ Modeli’nin finansa erişim, güncel teknolojilerin kullanımı, uygun insan kaynağına erişim, yatırımların doğru zamanlanması gibi büyük avantajları getirdiğini vurguladı.

Şehirlerin akıllı kentler olarak tekrar inşasında özel sektörün finansman bulma, projelerin belirlenen bütçe ve zaman içerisinde tamamlanması ve koordinasyon yeteneğinden yararlanılması gerektiğini ifade etti.

Trabzon, Sakarya, İzmir, Samsun ve İstanbul’da belediyelerin KÖİ modeliyle projeler yaptığını, hem kamu hem de özek sektöre avantajlar sunulduğunu kaydetti. Aydın, bu modelin kamu ve özel sektör iş birliği ile akıllı şehirlerin inşasında yeren yönetimlere büyük fırsatlar sağladığını vurguladı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.